انحراف ستون فقرات قبل از سن بلوغ درمان شود

۱۳۹۱/۱۰/۱۳ - ۱۵:۳۱ - کد خبر: 64239

سلامت نیوز : یک متخصص بیومکانیک و توانبخشی گفت: اگر انحراف ستون فقرات قبل از سن بلوغ درمان نشود، فرصت را برای درمان از دست خواهیم داد.

دکتر ابراهیم صادقی در گفت وگو با ایسنا ، گفت: اسکولیوز به انحراف جانبی ستون فقرات گفته می‌شود که عدم درمان به موقع آن منجر به بروز مشکلاتی در نخاع و ریشه اعصاب می‌شود. انحراف ساختار استخوانی نقص عصبی به وجود می‌آورد.

وی افزود: بسیاری از این انحرافات در نوجوانی بروز می‌کند که اگر در این زمان درمان نشود فرصت را برای درمان از دست خواهیم داد، وقتی شخصی از سن نوجوانی یا بلوغ اسکلتی بگذرد درمان تنها با جراحی محقق می شود.

این متخصص بیومکانیک و توانبخشی تصریح کرد: علت شناخته شده‌ای برای بیماری اسکولیوز وجود ندارد ولی در برخی موارد عوامل ژنتیکی نیز تاثیر دارد. درمانهای غیر جراحی آن شامل استفاده از حرکت‌های اصلاحی، حرکت درمانی، استفاده از اورتز(آتل هایی که ستون فقرات را اصلاح می کند) است.

صادقی اظهار کرد: انحراف ستون فقرات اول باید توسط والدین تشخیص داده شود، وقتی نوجوان در حال لباس عوض کردن است باید به ستون فقرات وی کاملا دقت شود. در صورت مشاهده بیرون زدگی یکی از کتف‌ها و یا حالت گوژپشتی باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنند. این انحراف علاوه بر تاثیر روی ساختارهای عصبی به قفسه سینه که متصل به ستون مهره‌ها است نیز فشار آورده و ظرفیت تنفس فرد را پایین می آورد.

وی خاطرنشان کرد: بیماری اسکولیوز در بخش عمده نوجوانان در مدرسه و توسط مربیان بهداشت تشخیص داده می‌شود، اگر نیاز به درمان احساس شود باید توسط والدین پیگیری شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6729s, 18q