مکیدن انگشت در دختر‌ها شایع‌تر از پسرهاست

۱۳۹۱/۱۰/۱۷ - ۱۵:۴۴ - کد خبر: 64513
مکیدن انگشت در دختر‌ها شایع‌تر از پسرهاست
سلامت نیوز :جایگزین کردن یک رفتار جدید، مثل بازی با خمیر، نقاشی، رنگ آمیزی و پازل درست کردن ازجمله راهبردهای مقابله با انگشت مکیدن کودکان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ کار‌شناس بهداشت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن بیان این مطلب گفت: بعضی از بچه‌ها پس از تولد و برخی دیگر، دررحم مادر انگشت می‌مکند. بسیاری از بچه‌ها، قبل از آنکه مکیدن انگشت مسئله ساز شود، آن را ترک می‌کنند. اما برای گروهی دیگر این عادت تا دوران کودکی و‌گاه بعداز آن ادامه پیدا می‌کند که می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. مکیدن ادامه دار انگشت، به دندان‌ها و حالت ظاهری آن‌ها و سخن گفتن لطمه می‌زند.

فاطمه سادات رهنما افزود: یکی از دلایل این مشکل می‌تواند اضطراب کودک باشد، کودک مضطرب در هنگام ترس و در مواجهه با تعارضات با مکیدن انگشت به شکل ناخودآگاه به دوران آرامش خود در آغوش مادر و مکیدن شیر پناه می‌برد. ازطرف دیگر، گروهی از کودکان که زودترازموعد ازشیرگرفته شده‌اند نیز برای جبران رفلکس مکیدن پستان مادر، به مکیدن انگشت خود روی می‌آورند.

وی گفت: ثابت شده که مکیدن انگشت، باعث آرامش کودک می‌شود و به همین خاطر کودک این رفتار را همچنان ادامه می‌دهد. حوادث طبیعی مانند متولد شدن کودک جدید در خانواده و یا رفتن به یک مدرسه جدید، می‌تواند بر شدت مکیدن انگشت بیافزاید.

رهنما با بیان اینکه هرچه سن بالا‌تر می‌رود، استرس‌ها بیشتر می‌شوند، اظهار داشت: وابستگی به مکیدن انگشت نیز افزایش می‌یابد.کار‌شناس بهداشت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: به نظر می‌رسد مکیدن انگشت در دختر‌ها شایع‌تر از پسرهاست.

به گفته وی مکیدن انگشت اغلب زمانی شروع می‌شود که کودک از کودک دیگری که انگشت می‌مکد تقلید می‌کند. از آنجائی که بسیاری از بچه‌ها به مهدکودک و کودکستان فرستاده می‌شوند، به سادگی می‌توان متوجه شد که چگونه سایر بچه‌ها ممکن است از بچه‌های دیگرتقلید کنند. با اضافه شدن کودک جدید به جمع خانواده ممکن است بسیاری از بچه‌های بزرگ‌تر هم تحریک شوند چنین کاری بکنند، علتش این است که می‌خواهند به‌‌ همان اندازه که به نوزاد توجه می‌شود، به آن‌ها نیز توجه گردد.

فاطمه سادات رهنما در ادامه راهبردهای مقابله با انگشت مکیدن را برشمرد و گفت: اگر شرایط استرس زا در محیط کودک وجود دارد، آن شرایط برطرف شود. برای کودکان خردسال، توجه او را به یک محرک قوی جلب کنیم.

وی جایگزین کردن یک رفتار جدید، مثل بازی با خمیر و یا تسبیح دستگرفتن، نقاشی، رنگ آمیزی، پازل درست کردن، لاک زدن و انجام مانیکور برای دختران و سایر فعالیت هائی از این قبیل را ازجمله راهبردهای مقابله با انگشت مکیدن دانست و افزود: در این حالت هدف این است که دست کودک مشغول یک فعالیت باشد.

کار‌شناس بهداشت روان در خصوص شکل دهی زمانی گفت: در این مورد زمان را کنترل می‌کنیم. مثلاً کودکی که موقع خواب ۳۰ دقیقه انگشتش را مک می‌زند ابتدا ۵ دقیقه دستش را کنترل می‌کنیم. بعد که ۲۵ دقیقه عادت کرد زمان را ۲۰ دقیقه تعیین می‌کنیم یعنی هر مرحله را که با موفقیت گذراند ۵ دقیقه کم می‌کنیم.

رهنما بیان داشت: خود آگاهی را به کودک بیاموزید، از مقایسه استفاده کنید با استفاده از آینه کودک را به آگاهی از وضعیت ظاهری‌اش تشویق کنید، فهرستی از زمان‌ها و مکان هائی که متوجه ناخن جویدن کودک می‌شوید، تهیه کنید.

وی استفاده از سایر روش‌های تغییر رفتار مثل خاموشی ـ تقویت رفتار مغایر ـ محروم کردن از تقویت مثبت، جریمه کردن، جبران را از دیگر راهبرد‌ها دانست و افزود: روش یادآوری که برای درمان کودکانی که همکاری لازم را دارند و خودشان تمایل به ترک عادت مذکور را دارند، مناسب است. در این روش می‌‌توان یک نوار چسب ضد آب، روی انگشت شصت کودک چسباند تا به کودک یاد‌آوری کند که انگشت خود را داخل دهان نبرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.78967s, 19q