هنوز از آموزش‌و‌پرورش شکایت نکردیم

۱۳۹۱/۱۰/۱۸ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 64535
هنوز از آموزش‌و‌پرورش شکایت نکردیم

سلامت نیوز : آخرین گزارش‌ها از وضعیت دانش‌آموزان مصدوم پیرانشهرحکایت از وخیم بودن حال سه نفر از آنها دارد، این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که این دانش‌آموزان برای ادامه درمان به شهرهای اصفهان و مشهد اعزام شده بودند اما ظاهرا روش‌های درمانی این بیمارستان‌ها جوابگوی شدت جراحات این سه دانش‌آموز نبوده است، از این رو تصمیم گرفته شد تا مقدمات اعزام این مصدومان که دو نفر از آنها در بیمارستان اصفهان و یکی نیز در مشهد بستری است، به خارج از کشور فراهم شود، این موضوع روز گذشته در صحن علنی مجلس از سوی نادر قاضی پور، نماینده ارومیه مطرح شد، خبرهای نه چندان خوش از وضعیت این دانش‌آموزان در حالی عنوان می‌شود که روز گذشته رئیس بخش سوختگی بیمارستان امام رضا (ع) از مرخص شدن دانش‌آموزان پیرانشهری تا چند هفته دیگر خبر می‌دهد، به گفته محمد معتمدشریعتی، درصد سوختگی این کودکان 30 تا 60 درصد است.

پیگیری وضعیت این دانش‌آموزان اما تنها به درمان آنها محدود نمی‌شود، این موضوع از زمانی به‌صورت جدی دنبال شد که رئیس دادگستری آذربایجان غربی، کسی را در حادثه پیرانشهر مقصر ندانست. از این رو تیم حقوقی 9 نفره‌ای تشکیل شد تا به‌صورت مستقل نسبت به احقاق حق قربانیان این و طرح شکایت از مسئولان مقصر این حادثه اقدام کند. این در حالیست که کمیته سه نفره مجلس نیز آمادگی خود را برای شکایت از آموزش‌و‌پرورش اعلام می‌کند .

رسول خضری ،نماینده مردم پیرانشهر در مجلس در گفت و گو با آرمان توضیحات بیشتری از وضعیت مصدومان می‌دهد.

پس از گذشت بیش از یک ماه از وقوع حادثه پیرانشهر ظاهرا قرار است، سه دانش‌آموز مصدوم برای ادامه درمان به خارج از کشور اعزام شوند.بله، من روز گذشته (یکشنبه) نامه‌ای را خطاب به رئیس دولت نوشتم که نایب‌رئیس مجلس نیز آن را امضا کرد و طی آن قرار شد مقدمات اعزام سه دانش‌آموز پیرانشهری برای ادامه درمان به یکی از کشورهای خارجی را فراهم کنند.

کشور مقصد مشخص شده است؟

خیر، قرار است شورای عالی پزشکی متشکل از متخصصان، در وزارت بهداشت تشکیل شده و با همکاری مجلس شورای اسلامی، کشوری که دارای بهترین مرکز جراحی و درمان در زمینه سوختگی است، انتخاب شود تا این سه مصدوم به آنجا اعزام شوند.

دلیل اعزام این مصدومان چیست؟ آیا روند درمان در داخل کشور، پاسخگوی این افراد نبوده؟

ما صلاح دیدیم که از روش‌های دیگری برای درمان این مصدومان استفاده کنیم تا خدای نکرده خطری جانشان را تهدید نکند.

یعنی با توجه به توضیحات شما، حال این سه دانش‌آموز وخیم است؟

ببینید دو دانش‌آموزی که جان خود را از دست دادند بالای 45درصد سوختگی داشتند، این سه مصدوم درصد سوختگی پایین تری نسبت به آن دو دارند، بنابراین ما نمی‌خواهیم در این زمینه ریسکی داشته باشیم، نظر ما این است که اگر مقدور باشد، از امکانات مراکز پیشرفته دنیا نیز استفاده شود.

درمان این افراد در کشور نتیجه دلخواه را نداشته است؟

اقدامات خوبی در بیمارستان‌های ارومیه، تبریز، اصفهان و مشهد روی این دانش‌آموزان صورت گرفته است، با این حال همانطور که گفته شد، نمی‌خواهیم با ماندن این افراد در کشور ریسک کنیم.

پیش از این رئیس بیمارستان اصفهان از روش درمانی که در بیمارستان‌های ارومیه و تبریز برای این دانش‌آموزان استفاده شده بود، انتقاد کرده و آن را روشی منسوخ و سنتی معرفی کرده بود. نظر شما چیست؟

ببینید بیمارستان سینای تبریز بیش از 20 سال است که به‌صورت تخصصی در زمینه سوختگی و جراحی پلاستیک فعالیت می‌کند، بیمارستان اصفهان در زمان انتقال دانش‌آموزان مصدوم، در اولین روز کاری خود به سر می‌برد، من واقعا نمی‌دانم دلیل این اظهارات چه بود، شاید از نظر ساختمان و محیط و حتی روش درمانی، شیوه خاصی در بیمارستان سینا وجود داشت، با این حال بیمارستانی غیرعلمی نیست.

به نظر شما روش‌های درمان اولیه موفقیت‌آمیز بود؟

بله اگر نبود تعداد مصدومان بستری شده از 29 نفر به 12 نفر نمی‌رسید.از موضوع درمان این دانش‌آموزان که بگذریم، روز شنبه رئیس دادگستری آذربایجان غربی تاکید کرد کسی مقصر حادثه پیرانشهر نیست، این در حالی است که نظرات متفاوتی از آتش نشانی و آموزش‌و‌پرورش گرفته تا اظهارات سایر کارشناسان درباره این حادثه اعلام شده بود که خیلی‌ها را مقصر می‌شناخت.بله، این حادثه ملی است و ما نمی‌توانیم از شخص خاصی مانند مستخدم یا معلم شکایت کنیم، از سوی دیگر آموزش‌و‌پرورش نیز پرداخت هزینه‌ها را قبول کرده است.

اما پیش از این شما اصرار فراوانی به شکایت از آموزش‌و‌پرورش داشتید و حتی اعلام کرده بودید که حق الوکاله را نیز خودتان پرداخت می‌کنید این در حالیست که رئیس دادگستری آذربایجان غربی تاکید کرده بود هیچ شکایتی از سازمان یا وزارت آموزش‌و‌پرورش نشده‌است.کمیته سه نفره‌ای که از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی برای پیگیری درمان این دانش‌آموزان تشکیل شده بود و من نیز یکی از اعضا بودم، حدود سه هفته پیش با وزیر آموزش‌و‌پرورش جلسه داشت، قرار بر این شد تا پروتکل حقوقی تهیه شود و تیم وکلا و مشاوران موضوع را از نظر قانونی پیگیری کنند.

شما در ارتباط با این حادثه از آموزش‌و‌پرورش شکایتی کرده‌اید؟

خیر، اما پرونده که در همان روز حادثه در دادستانی پیرانشهر تشکیل شد، هنوز باز است و هر زمان که بخواهیم می‌توانیم از نظر قضایی موضوع را پیگیری کنیم. اما هنوز شکایت قضایی نشده است.ظاهرا تیم حقوقی نیز در همین زمینه تشکیل شده.بله، تعدادی از وکلا که برخی از آنها نمایندگان مجلس نیز هستند، از اعضای این تیم هستند و با کمک آنها پیگیری حقوقی این پرونده نیز انجام می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.11823s, 18q