برخي داروهاي بيماران كبدي ناياب شده است

۱۳۸۶/۰۵/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6457
برخي داروهاي بيماران كبدي ناياب شده است

محمدرضا توكلي در گفت وگو با ایسنا، افزود: هزينه بالاي دارو و درمان بيماران كبدي به ويژه بيماران مبتلا به هپاتيت B و C، موجب شده كه برخي بيماران درمان خود را در مقاطعي از زمان رها كنند كه اين امر صدمات جبران ناپذيري به آنها وارد مي‌كند.

وي گفت:‌ در حال حاضر داروي «اينترفرون» كه يك داروي ايراني و تحت پوشش بيمه است مورد استفاده بيماران قرار مي‌گيرد. اين دارو اگرچه بسيار اثربخش و مفيد است اما در بسياري از بيماران بي اثر است و اين بيماران نيازمند به استفاده از داروهاي خارجي هستند. اين در حالي است كه داروهاي خارجي نه تنها تحت پوشش بيمه قرار ندارند بلكه در ماه‌هاي اخير ناياب نيز شده‌اند.

دبير انجمن حمايت از بيماران كبدي عمده‌ترين داروهاي اين بيماران را قرص «زفيكس»، «ادفوير» و آمپول «پگاسيس» نام برد و قيمت هر عدد از اين اقلام داروها را به ترتيب هزار تومان، 28 هزار تومان و 270 هزار تومان برشمرد.

توكلي گفت: اين در حالي است كه بيماران بايد قرص «زفيكس» و «ادفوير» را هر روز مصرف كنند. همچنين آمپول «پگاسيس» نيز بايد هر هفته تزريق شود.

به گفته وي، علاوه بر اين بيماران كبدي بايد آزمايش‌هايي را نيز انجام دهند كه هر آزمايش بالغ بر 100 هزار تومان هزينه در بر دارد.

دبير انجمن حمايت از بيماران كبدي خاطرنشان كرد: از يك سو داروهاي اساسي بيماران كبدي هنوز در فهرست داروي كشور ثبت نشده‌اند و از سوي ديگر، توزيع اين داروها دچار مشكل شده است.

توكلي تاكيد كرد: مشكل تهيه دارو و انجام آزمايش‌هاي بيماران كبدي در حالي است كه ايجاد وقفه در درمان اين بيماران باعث ايجاد نارسايي‌هاي كبدي و خطرات جدي براي آنها مي‌شود.

وي در ادامه به ايسنا گفت: ‌در حال حاضر انجمن هزينه تامين دارو و انجام آزمايش‌هاي بيماران كبدي را تا حد امكان فراهم مي‌كند اما اين انجمن نيز توانايي تامين تمام هزينه‌ها را ندارد.

دبير انجمن حمايت از بيماران كبدي اضافه كرد: انجمن با هماهنگي با دو آزمايشگاه قلهك و كيوان در تهران، 70 درصد هزينه آزمايش‌هاي بيماران كبدي را تامين مي‌كند اما براي حل ساير مشكلات نيازمند حمايت جدي دولت از جمله وزارت رفاه و تامين اجتماعي و سازمان‌هاي بيمه‌گر هستيم كه با وجود تمام اين مشكلات تاكنون پاسخ روشني از مسئولان دريافت نكرده‌ايم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محمد رضا شیر محمدی
متشکرم از اینکه بعد خدا شما به فکر بیماران هستید خواهشمند م امکان ارتباط دردیگر استانها رافراهم کنید
علی دریا
با سلام . (بیماری من Hvc یا هپاتیت سی است)بنده یک سال اعتیاد به مواد تزریقی داشتم وپس از ترک توسط دکتر معالجم طی یک سری آزمایشات مشخص شد که من دچار هپاتیت c شده ام حال سوال من راجب این است که من از داروی نگهدارنده متادون روزی سه عدد استفاده میکنم حال می خواهم بدانم که آیا این داروی متادون با داروی (پگاسیس (1) پگ اینترفرون آلفا-2a نو ترکیب) تداخل دارد یا خیر. منظورم این است که آیا این امکان وجود دارد که من هم از داروی نگهدارنده متادون استفاده کنم هم از این داروی پگاسیس. باتشکر فراوان...
1.87328s, 21q