افرادي که دچار گرفتگي عروق هستند هفته‌اي دو بار ماهي مصرف کنند

۱۳۸۶/۰۵/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6462
افرادي که دچار گرفتگي عروق هستند هفته‌اي دو بار ماهي مصرف کنند

دکتر سعيد حسيني متخصص تغذيه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اين مطلب در گفت وگو با ايسناگفت: گرفتگي عروق مي تواند به صورت تجمع کلسترول يا لخته خون در ديواره عروق باشد و همانطور که آسپرين براي جلوگيري از تجمع کلسترول مفيد است، دريافت امگا 3 نيز مي‌تواند از تجمع لخته خوني در افرادي که دچار گرفتگي عروق هستند جلوگيري کند، لذا توصيه مي‌شود که اين افراد مصرف دو بار ماهي را در برنامه غذايي هفتگي خود قرار دهند.

وي همچنين آنتي اکسيدان‌ها را نيز براي جلوگيري از ايجاد گرفتگي عروق موثر دانست و با بيان اين که دريافت آنتي اکسيدان‌ها از طريق مواد غذايي بسيار موثرتر از مصرف قرص و کپسول آن است، اضافه کرد: استفاده روزانه 3 تا 5 سهم سبزي و 2 تا 4 عدد ميوه مي‌تواند آنتي اکسيدان مورد نياز اين افراد را تامين کند.

دکترحسيني در خصوص جلوگيري از پيشرفت گرفتگي عروق از طريق تجمع کلسترول بر کنترل وزن، کنترل چربي خون يعني کلسترول و تري گليسيريد خون و همچنين جلوگيري از ابتلا به ديابت تاکيد كرد.

وي در ادامه با اشاره به اين که احتمال ايجاد لخته خوني در افرادي که دچار افزايش کلسترول هستند بيشتر است، افزود: از آنجا که عوامل متعددي مي‌تواند موجب گرفتگي عروق شود لذا نمي‌توان تنها با صرف تغذيه مناسب از افزايش نيافتن ميزان گرفتگي عروق، اطمينان حاصل کرد و تغذيه را جايگزين عمل جراحي يا درمان‌هاي ديگر دانست.

دکترحسيني ادامه داد: تغذيه نقش فوق العاده‌اي در پيشگيري از ايجاد و افزايش روند گرفتگي عروق در افراد دارد، لذا بسياري از کشورها براي رساندن ميزان دريافت سبزيجات و ميوه‌ها و ماهي به اندازه مناسب در برنامه غذايي مردم کشورشان و همچنين نگهداشتن وزن آنها در حد مطلوب تا سال 2010 برنامه‌ريزي کرده‌اند.

وي در خصوص ميزان و نوع روغن مصرفي افراد مبتلا به گرفتگي عروق گفت: سهم مصرف روغن روزانه اين افراد، نبايد از يک يا دو قاشق در روز تجاوز کند. همچنين روغن مصرفي اين افراد حتما بايد از نوع روغن‌هاي مايع باشد به خصوص بهتر است از روغن کلزا و زيتون استفاده شود.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36742s, 18q