پيشرفت پزشك خانواده بزرگترين تحول در نظام سلامت كشور خواهد بود

۱۳۸۶/۰۵/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6464
پيشرفت پزشك خانواده بزرگترين تحول در نظام سلامت كشور خواهد بود

دكتر" كامران باقري لنكراني " روز سه‌شنبه در همايش گراميداشت جايگاه پزشك خانواده در تهران افزود: پزشك خانواده فرد را چه در زمان بيماري و چه در زمان سلامت ، تحت مراقبت خود قرارمي دهد.

وي مهم‌ترين نقش پزشكان عمومي را دركشور ارائه خدمات به خانواده‌ها دانست و گفت:درصدد هستيم پزشكان عمومي كشور را براي ايفاي اين نقش توانمندتر سازيم.

به گزارش خبرنگار ايرنا، وزير بهداشت با اشاره به اينكه پزشكان عمومي با ايفاي نقش پزشك خانواده حقيقت تضمين شده‌اي را به دست مي‌آورند،افزود:
در اين راه بايد به آموزش پزشكان عمومي بيشتر بها داد.

وي ارايه‌آموزش به فرد براي مراقبت ازخود،جلوگيري از رفتارهاي پر خطر، تشويق رفتارهاي سلامت، شكل‌دهي تيم درمان و جلوگيري از بيمار شدن افراد را از جمله وظايف پزشك خانواده برشمرد و تاكيد كرد: در كشورهايي كه پزشكان عمومي درصد بالايي از كل پزشكان را تشكيل مي‌دهند، از شاخص سلامت بالاتر برخوردار بوده و هزينه‌هاي درماني پايين تري دارند.

لنكراني همچنين در اين همايش به طرح بيمه درماني روستايي اشاره كرد و اظهار داشت: بيمه روستايي تمريني براي اجراي طرح پزشك خانواده بود.

وي افزود:از سال ‪ ۸۴‬به بحث بيمه روستايي توجه جدي شده و بودجه مناسبي براي اين موضوع در نظر گرفته شد.

وزير بهداشت بااشاره به اينكه در حال حاضر پنج هزار و ‪ ۸۰۸‬پزشك و چهار هزار و ‪ ۹۰۰‬ماما در طرح بيمه روستايي همكاري مي‌كنند،گفت:با نگاه برنامه‌اي به موضوع بيمه روستايي مي‌توان شاهد دستاوردهاي قابل توجهي بود.

وي با قدرداني از پزشكاني كه وزارت بهداشت را در بحث بيمه روستايي ياري كرده‌اند، كاهش مرگ و مير نوزادان، كودكان بين يك ماه تا پنج سال و مادران باردار، ارتقاي شاخص‌هاي بهداشتي و شناسايي و غربال گري برخي بيماري‌هاي شايع همچون فشار خون را از جمله دستاوردهاي نگاه برنامه‌اي به بيمه روستايي برشمرد.

لنكراني گفت:كنترل ارجاع بيماران به پزشك و كاهش هزينه‌هاي پزشكي و تحت پوشش بيمه‌اي قرار گرفتن بيش از ‪ ۲۴‬ميليون نفر ار مردم كشور از ديگر آثار بيمه روستايي بوده است.

وزير بهداشت در عين حال به ضعف‌هاي موجود در نظام بيمه روستايي از جمله ارايه خدمات لازم به پزشكان فعال در اين طرح همچون بيمه پزشكان ، مرخصي و ادامه تحصيل آنها اشاره كرد و گفت: درصدد هستيم با همكاري وزارت رفاه اين مشكلات را برطرف كنيم.

نخستين همايش سراسري بزرگداشت جايگاه پزشك خانواده در مركز همايش‌هاي صدا و سيما در حال برگزاري است.

در اين همايش ‪ ۲۰۰‬نفر از پزشكان خانواده، روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور و معاونين بهداشت و روساي كميسيون بهداشت ودرمان واجتماعي مجلس حضور دارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21624s, 18q