شناسایی سرطان دهانه رحم قبل از تهاجمی شدن قابل درمان است

۱۳۹۱/۱۰/۲۰ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 64719

سلامت نیوز : یک فلوشیپ آنکولوژی زنان گفت: اگر سرطان دهانه رحم در مراحل قبل از تهاجمی شدن شناسایی شود درمان بسیار ساده‌ای دارد و اغلب با حفظ قدرت باروری بیمار می‌تواند انجام شود.

دکتر فریبا بهنام فر عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت وگو با ایسنا ، گفت: هدف اصلی از انجام پاپ اسمیر تشخیص مراحل پیش سرطانی و سرطان اولیه دهانه رحم است، در زنانی که هیچ گونه علائمی ندارند وقتی تست پاپ اسمیر آنها مشکوک گزارش می شود قدم بعدی دیدن دهانه رحم با استفاده از دستگاه کولپوسکوپی است. این دستگاه با بزرگ نمایی که انجام می‌دهد ضایعات پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم را شناسایی می کند.

وی گفت: اگر سرطان دهانه رحم در مراحل قبل از تهاجمی شدن شناسایی شود درمان بسیار ساده و اغلب با حفظ قدرت باروری بیمار می‌تواند انجام شود. اگر بیماری در مرحله‌ای که علایم ایجاد کرده باشد شناسایی شود اغلب پیشرفته شده و نیاز به درمانهای سنگین پرعارضه دارد و منجر به از دست رفتن باروری می شود.

بهنام فر با بیان اینکه هم اکنون 90 درصد ابتلا و مرگ و میر سرطان دهانه رحم در کشورهای آسیایی اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: یکی از علل آن غربالگری ضعیف و وجود فاکتورهای خطر در برخی از این کشورها است.

این فلوشیپ آنکولوژی زنان اظهار کرد: در کشور ما شیوع بیماری با توجه به کم بودن رفتارهای پرخطر بالا نیست ولی متاسفانه بیش از نیمی از موارد با بروز علایم و در مراحل کاملا پیشرفته تشخیص داده شده و گاها قابل درمان نیستند. انجام پاپ اسمیر در تمام خانم‌های بالای 20 سال به طور سالانه تا 30 سالگی و درصورت طبیعی بودن نتایج آزمایشی هر سه سال یکبار از 30 تا 65 سالگی توصیه می شود.

وی خاطرنشان کرد: تاثیر انجام پاپ اسمیر در کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم بسیار موثر است، اگر خانمی در طول عمر حتی فقط یک پاپ اسمیر انجام داده باشد ابتلا به سرطان دهانه رحم برای او به نصف می رسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.1207s, 18q