آثار دیابت بر چشم و راه‌های کنترل آن

۱۳۹۱/۱۰/۲۰ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 64722

سلامت نیوز :عضو هیات علمی گروه چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به این‌ که دیابت یک بیماری مزمن است که در اثر آن توانایی بدن در سوخت و ساز کامل قندها کاهش می‌یابد، اظهار داشت: دیابت عوارض بسیار زیادی در بدن ایجاد می‌کند و چشم یکی از مهمترین ارگان‌هایی است که در دیابت درگیر می‌شود و در صورت عدم توجه بیمار به آن می‌تواند موجب نابینایی کامل شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمد ملک‌ احمدی اظهار کرد: تحقیقات مختلف نشان داده که 70 تا 80 درصد افراد دیابتی 20 سال پس از شروع بیماری دچار مشکلات چشمی می‌شوند. بیماری دیابت می‌تواند موجب اختلالات زیادی در چشم شود که آب مروارید و آب سیاه از آن جمله‌اند ولی مهمترین و شایع‌ترین نوع درگیری چشم، آسیب شبکیه و عروق آن است.

این جراح و متخصص چشم‌پزشکی افزود: درگیری شبکیه در مراحل اولیه بدون علامت است و به تدریج و با گذشت زمان موجب کاهش دید و در نهایت، نابینایی غیرقابل برگشت می‌شود بنابراین با تشخیص و درمان به موقع شامل کنترل قند خون، لیزر شبکیه و در صورت لزوم جراحی می‌توان تا حد زیادی از نابینایی جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: به همین دلیل توصیه می‌شود که همه افراد مبتلا به دیابت در صورتی که بیماری دیابت آنها قبل از 30 سالگی شروع شده است، در 5 سال اول تشخیص بیماری تحت معاینه دقیق چشم قرار بگیرند و در صورتی که بیماری دیابت آنها بعد از 30 سالگی ایجاد شده باشد در همان ابتدای تشخیص، معاینه چشم پزشکی شوند.

ملک‌احمدی اضافه کرد: همچنین توصیه می‌شود تمام افراد دیابتی بعد از معاینه اولیه چشم، حتی اگر هیچ مشکلی نداشته باشند، حتما سالی یک بار جهت معاینه به چشم‌پزشک مراجعه کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: افراد باردار مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری در زمینه درگیری چشمی هستند بنابراین توصیه می‌شود این افراد در طول بارداری هر 1 تا 3 ماه بسته به نظر پزشک، تحت معاینه چشم قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: استفاده از سیگار یا وجود سایر بیماری‌های همراه با دیابت مانند فشار خون می‌تواند موجب افزایش آسیب به چشم شود بنابراین قطع مصرف سیگار و کنترل دقیق قند و فشار خون نقش بسزایی در جلوگیری از ایجاد عوارض چشمی دیابت دارد.

ملک‌ احمدی عنوان کرد: با توجه به افزایش شیوع دیابت در جامعه کنونی ایران و با توجه به آسیب‌های فراوانی که این بیماری می‌تواند در چشم ایجاد کند، آموزش مناسب همه افراد جامعه نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض چشمی این بیماری خواهد داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27381s, 18q