پرداخت هزینه‌های درمان ایثارگران، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آن‌ها

۱۳۹۱/۱۰/۲۰ - ۱۵:۱۹ - کد خبر: 64758
سلامت نیوز :هیات وزیران بنا به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه اجرایی قانون اصلاح بند (ب) ماده (44) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1390ـ را تصویب کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا ؛ بر این اساس، ایثارگران مشمول این آیین نامه، جانبازان و آزادگان و افراد تحت تکفل قانونی آن‌ها (والدین، همسر و فرزندان) و والدین، همسران و فرزندان شهدا هستند.

هزینه‌های درمان شامل سرانه بیمه پایه و تکمیلی و هزینه‌های خاص مرتبط با درمان منطبق با مقررات و دستورالعمل‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران خواهد بود.

بر اساس این آیین نامه، هزینه‌های خاص مرتبط با درمان شامل؛ پرداخت هزینه‌های دارویی منطبق با فهرست دارویی کشور (فارماکوپه) با اولویت استفاده از خـدمات بیمه گر اول و پرداخت هزینه دارویی خاص و وارداتی موردنیاز افراد مشمول ماده (1) طبق ضوابط بنیاد شهید و امور ایثارگران.

2ـ خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی برای جانبازان با مجروحیت فک و دندان طبق درصد تعیین شده از سوی کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران.

3ـ هزینه‌های اعزام به خارج صرفاً جهت شخص جانباز و آزاده و تنها در مواردی که شورای عالی اعزام به خارج بنیاد مذکور با اعزام بیمار موافقت می‌کند.

4ـ هزینه درمان مبتلایان به سوء مصرف مواد و ام ام تی (متادون درمانی)

5 ـ هزینه ایاب و ذهاب درمانی، اقامت و سفرهای صرفاً درمانی در مواردی که پیگیری و اقدام درمانی در سطح شهرستان یا استان میسر نباشد.

6 ـ پرداخت هدیه ایثار به افراد اهداکننده عضو به ایثارگران در موارد پیوند کبد، کلیه، مغز استخوان، قرنیه و اهدای تخمک.

7ـ هزینـه ارتز و پروتز و تعمیر و تعویـض قطعات مربوط و وسایـل جانبی آن و کفش طبی.

8 ـ هزینه تجهیزات پزشکی و توانبخشی اعم از عینک، لنز، سمعک، عصا، واکر، دوچرخه ثابت، انواع تخت و تشک معمولی و مواج، انواع ویلچر، کپسول اکسیژن و هزینه شارژ آن، اکسیژن ساز، سی، پپ و بی، پپ متناسب با شرایط بالینی بیمار.

9ـ پرداخت هزینه لوازم مصرفی درمانی از قبیل کیسه کلستومی، کیسه یوروستومی، لوازم سونداژ، کیسه ادرار، لوازم پانسمان مربوط و لوازم بهداشتی.

10ـ هزینه آمبولانس درون شهری و برون شهری در موارد اضطراری.

همچنین پرداخت سرانه بیمه پایه و تکمیلی و هزینه‌های خاص مرتبط با درمان برای ایثارگران شاغل و بازنشسته بر عهده دستگاه پرداخت کننده حقوق یا مستمری (اعم از دستگاه‌های موضوع ماده(222) قانون برنامه پنجم توسعه و شرکت‌ها و موسسات مشمول اصل (44) قانون اساسی) و ایثارگران غیر شاغل بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

بر این اساس این مصوبه، نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه بر عهده بنیاد شهید وامورایثارگران است.

این مصوبه از سوی محمد رضا رحیمی؛ معاون اول رییس‎جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.03563s, 18q