حذف پلکانی قلیان از قهوه‌خانه‌ها بعد از ابلاغ رأی دیوان عدالت اداری

۱۳۹۱/۱۰/۲۰ - ۱۶:۱۹ - کد خبر: 64773

سلامت نیوز : کاظم ندافی در گفت‌و‌گو با فارس افزود: از زمان تصویب قانون مبارزه با مواد دخانی در مجلس و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی آن اتحادیه قهوه‌خانه‌داران همواره از طرق مختلف حقوقی با اجرای آیین‌نامه آن مقابله کرده است.

به طوری که اولین بار خواستار ابطال کل آیین نامه اجرایی این قانون شدند که دیوان عدالت اداری این ادعا و خواسته را رد کرد و حکم به صحت آیین نامه اجرایی این قانون داد.

وی گفت: در مرحله بعد اتحادیه قهوه‌خانه داران خواستار مستثنی شدن قهوه‌خانه‌ها از مفاد آیین‌نامه اجرایی این قانون شد که این خواسته نیز اخیراً از سوی دیوان عدالت اداری رد شد و این دیوان بر ممنوعیت عرضه قلیان در این اماکن با توجه به اینکه قهوه‌خانه‌ها جزو اماکن عمومی هستند، تأکید کرد.

ندافی ادامه داد:‌ در مورد روند اجرای آیین نامه قانون مبارزه با مواد دخانی متأسفانه در سالهای گذشته حرکت سینوسی داشته‌ایم و گاهی شاهد برخورد جدی و گاهی کاهش برخورد با عرضه قلیان و مواد دخانی در اماکن عمومی بوده‌ایم و همچنان قهوه خانه‌ها به عرضه قلیان ادامه می‌دهند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: اکنون منتظر ابلاغ رأی دیوان عدالت اداری هستیم البته از طریق رسانه‌ها از صدور این حکم مطلع شده‌ایم اما هنوز ابلاغ نشده است.

وی گفت:‌ متأسفانه تغییرات در مسیر اجرای این قانون خارج از اختیارات وزارت بهداشت بوده است اما اکنون امیدواریم با ابلاغ حکم جدید دیوان عدالت اداری با همکاری نیروی انتظامی و وزارت کشور برخورد جدی و قانونی در این زمینه انجام شود.

ندافی افزود: برخورد با عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها نیز به صورت پلکانی خواهد بود به این شکل که ابتدا با قهوه‌خانه‌هایی که هیچ مجوزی ندارند، برخورد می‌شود‌ و در مرحله دوم با قهوه‌خانه‌هایی که مجوز عرضه قلیان ندارند برخورد می‌شود و در مرحله آخر با تغییر مجوز قهوه‌خانه‌های سنتی که مجوز عرضه قلیان دارند، با آنها برخورد خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23894s, 18q