فرهنگ مراجعه به روانشناسان باید در جامعه نهادینه شود

۱۳۹۱/۱۰/۲۱ - ۱۲:۴۷ - کد خبر: 64817

سلامت نیوز : یک روانشناس با تاکید بر اینکه فرهنگ مراجعه به روانشناسان باید در جامعه نهادینه شود، معتقد است: افراد با مراجعه به روانشناسان می‌توانند با راه‌های بهتر زندگی کردن آشنا شوند و شناخت بهتری از خود داشته باشند.

مریم رئوفی در گفت‌وگو با (ایسنا) ، با اشاره به اینکه افراد با مراجعه به مشاوران و روانشناسان می‌توانند شناخت بهتری از ویژگی‌های شخصیتی خود داشته باشند، ابراز کرد: روانشناسان از طریق مشاوره راه‌های بهتر زندگی کردن را به مراجعان خود نشان می‌دهند.

این دکترای مشاوره روانشناسی در ادامه یکی از علل عدم استقبال افراد جامعه از مراجعه به روانشناسان را تفکر سنتی حاکم بر جامعه عنوان کرد و ابراز کرد: متاسفانه جامعه ما هنوز از حالت سنتی خود خارج نشده و افراد ترجیح می‌دهند مشکلات خود را با اطرافیان خود در میان بگذارند.

رئوفی ادامه داد: در جوامع سنتی ریش سفیدان حضور فعال داشتند و مشکلات افراد را حل و فصل می‌کردند و افراد جامعه نیز با توجه به احترام خاصی که برای این ریش سفیدان قائل می‌شدند به نظرات آن‌ها احترام می‌گذاشتند، این در حالیست که در جوامع امروزی به علت تعدد تفکرات و سلایق زندگی ریش سفیدی نقش پررنگ خود را از دست داده و نمی‌تواند راه‌گشای مشکلات افراد باشد.

رئوفی ادامه داد: در دنیای امروز افراد ترجیح می‌دهند مشکلات خود را با دوستان، خانواده و سایر بستگان خود در میان بگذارند، این در حالیست که این رابطه‌ها نمی‌تواند در حل مشکلات آن‌ها اثرگذار باشد و چه بسا حتی گاهی مشکلاتی را نیز برای آن‌ها بوجود آورد.

وی تاکید کرد: این گونه رابطه‌های دوستانه شاید سبب تخلیه روانی افراد شود، اما نمی‌تواند تاثیر چندانی در حل مشکلات آن ها داشته باشد.

رئوفی تاکید کرد: افراد باید بدانند که با مراجعه به روانشناسان و مشاوران می‌توانند مشکلات زندگی خود را بهتر حل کنند، چرا که این افراد شرایطی را فراهم می‌کنند که فرد شناخت بهتری از خود و ویژگی‌های شخصیتی خود داشته باشد.

این روانشناس کرمانشاهی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد در صورتی که فرهنگ مراجعه به روانشناسان در جامعه نهادینه شود، افراد بهتر می‌توانند مشکلات خود را حل و فصل کنند.

وی تاکید کرد: اگر افراد بدانند با مراجعه به روانشناسان می‌توانند مشکلات خود را با اطمینان خاطر بیشتری مطرح کنند و روانشناسان نیز اخلاق مشاوره‌ای را رعایت کنند، فرهنگ مراجعه به روانشناسان در جامعه نهادینه خواهد شد.

رئوفی ادامه داد: روانشناسی حیطه‌های مختلفی دارد و افراد می‌توانند در سطوح معینی به روانشناسان و مشاوران مراجعه کنند.

وی گفت: گاهی مشکلات فرد با یک مشاوره و راهنمایی ساده برطرف می‌شود و گاهی نیز در طیف مشاوره‌ای قرار می‌گیرد و پس از چندین جلسه مشکل فرد برطرف می‌شود.

رئوفی ادامه داد: مشاوره‌ها در سطوح مختلفی انجام می‌گیرد و گاه افراد به دلایل مختلف و برای تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی مثل انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل، انتخاب همسر، تربیت فرزندان و سایر مسائل خود به روانشناسان مراجعه می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.09245s, 18q