شرايط جديد تحويل داروهاي تك نسخه‌اي اعلام شد

۱۳۸۶/۰۵/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6489
شرايط جديد تحويل داروهاي تك نسخه‌اي اعلام شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، اداره كل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت طي نامه‌اي به مراكز تك نسخه‌اي روش كنترل ورود داروهاي تك نسخه اي را به اين مراكز اعلام كرد.
بر اساس اين شرايط جديد پذيرش نسخه با مسئوليت و نظارت مستقيم مسئول فني اين مراكز و بدون ارجاع بيمار به اين اداره كل انجام مي شود واطلاعات مربوط به نسخ پذيرش شده توسط سيستم نرم افزاري مناسب ذخيره شده و گزارش هفتگي آن به اداره كل نظارت بر امور دارو وزارت بهداشت ارائه مي‌شود.
روال اجرايي ترخيص اين داروها مانند گذشته است و از طريق اداره نظارت بر داروي وزارت بهداشت انجام مي‌شود اما با توجه به تمركز كنترلهاي ورود داروهاي تك نسخه‌اي در اين مرحله لازم است؛ توجيه كافي براي تك تك اقلام فاكتور ارائه شده وجود داشته باشد.
وزارت بهداشت تاكيد كرد:با توجه به ثبت رايانه‌اي فاكتورهاي ارائه شده توسط هز مراكز، مي‌بايست ميزان واردات با مقادير گزارشهاي نسخ هفتگي ارسال شده متعادل باشد.
در اين نامه همچنين آمده است با توجه به اينكه داروهاي تك نسخه‌اي جزء داروهاي ثبت كشور نيستند، مسئوليت عواقب ناشي از مصرف اين داروها با پزشك تجويز كننده و مسئول فني مراكز توزيع كننده اين داروهاست. همچنين شركتهاي دارويي مي‌توانند با ايجاد تمهيداتي از قبيل درج شماره سري ساخت در فاكتورهاي فروش يا درج هولوگرام، داروهاي خود را از انواع ديگر داروهاي غيررسمي متمايز كنند.
وزارت بهداشت اعلام كرد: مسئوليت پذيرش نسخه تا تحويل دارو به بيمار بر عهده مراكز تك نسخه‌اي است و ايجاد هر حلقه اضافي در اين چرخه (توزيع توسط پخش استاني، داروخانه هاي معمولي و ....) ممنوع است و در صورت مشاهده با آن برخورد قانوني مي‌شود.
با توجه به اينكه در اين روش نيازي به مراجعه مستقيم بيماران به وزارت بهداشت نيست لازم است بيماران به نحو مقتضي راهنمايي و توجيه شوند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15506s, 19q