سالانه هزار میلیارد تومان صرف درمان مصدومان تصادفات می‌شود

۱۳۹۱/۱۰/۲۳ - ۱۸:۴۳ - کد خبر: 64898
سالانه هزار میلیارد تومان صرف درمان مصدومان تصادفات می‌شود
سلامت نیوز : رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: سالانه حدود یک هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های درمان مصدومان تصادفات می‌شود.

سید تقی نوربخش درگفتگوبا ایلنا با اعلام این مطلب گفت: سالانه حدود ۲۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست می‌دهند که واقعا جای تاسف دارد زیرا با آمار کشته شدگان یک جنگ تمام عیار برابری می‌کند.

وی بااشاره به اینکه به طورطبیعی باید آماری حدود چهار یا پنج برابر آن یعنی نزدیك به ۱۰۰۰۰۰هم مجروح داشته باشیم، افزود: اگرهزینه درمانی که برای هر مجروح بطور متوسط صورت می‌پذیرد را ۱۰میلیون تومان لحاظ کنیم، با عددی قریب به ۱۰۰۰میلیارد تومان هزینه درمانی بصورت سالیانه مواجه خواهیم شد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با ابرازتاسف ازاینکه این‌ هزینه‌های سنگین در شرایطی بر بخش درمان کشور تحمیل می‌شود که بسیاری از پروتز‌های ارتوپدی تحت پوشش بیمه‌ها قرار ندارند، افزود: باید اذعان کنیم که بخش قابل توجهی از این هزینه‌ها به خانواده بیماران نیز انتقال پیدا می‌کند که این برخلاف سیاستهای برنامه پنجم توسعه، اصول قانون اساسی و برخلاف خواسته مقام معظم رهبری است.

نوربخش با اشاره به آسیب‌های اجتماعی این فاجعه اظهار تصریح کرد: ازهم پاشیدگی خانواده‌ها، افسردگی مزمن در میان بازماندگان و مشکلات معیشتی بخش دیگری از عوارض و تبعات عدم کنترل نرخ تصادفات رانندگی است.

 وی بهترین اقدام در این زمینه را سرمایه گذاری منطقی در جهت بهینه سازی زیر ساخت‌ها نظیر استاندارد‌های وسایل نقلیه، استانداردهای جاده‌ها و انجام کارهای فرهنگی و آموزشی دانست وافزود: اگر هزینه‌ای که برای درمان افراد مجروح می‌شود را بصورت پیشگیرانه در امور زیربنایی هزینه کنیم، علاوه بر کاهش تصادفات، شاهد کاهش رنج و اندوه ناشی از عواقب تصادفات نیز خواهیم بود.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران به بیماری‌های مادر زاد و بیماری‌های در حین رشد اشاره کرد وافزود: با تلاشهایی که در این زمینه انجام شده است، در بسیاری از بیماری‌ها نظیر «در رفتگی مادر زادی مفصل ران» و همچنین «فلج اطفال» شاهد دستاوردهای بزرگی بوده‌ایم اما باید با سازماندهی یک برنامه جامع «بیماری یابی» در سطح مدارس کشور و با همکاری انجمن‌های علمی، اثرگزاری برنامه‌های پیشگیرانه در این خصوص را افزایش دهیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1366s, 18q