تولید داروی بیوتکنولوژیک ضد سرطان از شیر

۱۳۹۱/۱۰/۲۵ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 65073
سلامت نیوز : اکبر تقی‌زاده دانشیارعلوم تغذیه دام در یزد اظهارداشت: از سال ۸۹ به عنوان موسس شرکت دانش بنیان در مرکز رشد واحدهای فناوری‌دانشگاه علوم پزشکی تبریز مشغول به انجام تحقیقات بنیادی برای استخراج قرص ضد سرطان از شیر شدم که برای رسیدن به فناوری مذکور ۱۰ طرح پژوهشی اجرا شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا ؛ وی با بیان اینکه این محصول کاملا طبیعی بوده و برای نخستین بار در دنیا تولید شده است، عنوان کرد: این طرح شامل سه بخش تولید شیر غنی سازی شده با ترکیبات ضد سرطان در مرحله تولید، غنی سازی شیر با ترکیبات ضد سرطان بعد از تولید شیر و استخراج قرص ضد سرطان حاوی اسید لینولئیک کونژوگه با استفاده از اکسیپانت‌ها و فیلر و آنتی اکسیدان‌های مناسب است که محصول مرحله سوم در دهمین جشنواره ملی ایده‌های بر‌تر موفق به کسب رتبه اول بر‌تر جشنواره شد.

تقی‌زاده در ادامه پیشگیری از سرطان و کمک به درمان سرطان همراه با مصرف داروهای ضد سرطان را از مهم‌ترین کاربردهای این محصول برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: طی مطالعات فراوانی که در کشورهای توسعه یافته صورت گرفته، مشخص شده است که CLA شیر دارای بارز‌ترین ترکیبات در حفظ سلامتی انسان بوده و دو ایزومر آن دارای فعالیت بیولوژیکی بالا و عبارت ازTrans-۱۱، Cis-۹ و Trans-۱۰، Cis-۱۲ هستند.

وی عنوان کرد: در طرح توسعه‌ای این بررسی، پیش بینی ۷۰ درصد خلوص این ترکیب برای افزایش راندمان اثر قرص دور از انتظار نیست، که انشا الله با نیل به این مهم قدم موثر در امر پیشگیری و درمان سرطان به ویژه سرطان کولون و سینه برداشته خواهد شد.

این محقق و پژوهشگر متذکرشد: امروزه در کشورمان این نوع بیماری‌ها در بین مردم شیوع زیادی دارند و به نظر می‌رسد غنی‌سازی شیر با این ماده که در سبد غذایی مردم نیز بیشتر مصرف می‌شود، می‌تواند در کنترل این نوع بیماری‌ها نقش بسیار مهمی داشته باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه تغذیه، علوم دامی، صنایع غذایی، زیست فناوری و داروسازی طی دهه‌های اخیر این امکان را برای ما فراهم آورده که موادی تولید کنیم که تمام اقشار مصرف کنندگان بدون هیچ دغدغه‌ای قادر به مصرف آن‌ها باشند.

تقی‌زاده با اشاره به روند انجام این بررسی گفت: بخش مزرعه‌ای این طرح در گاوداری دشت آذر نگین وابسته به بنیاد جانبازان انجام شد و بخش استاندارد سازی فرمولا دارویی در دانشکده داروسازی و مرکز رشد فراورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مشتق سازی و تعیین پروفیل اسیدهای چرب کونژوگه در دانشگاه تبریز انجام شد.

گفتنی است؛ تقی‌زاده مجری طرح پروژه نخستین مرکز غنی سازی و فناوری شیر را ارایه کرده است.

دهمین جشنواره ملی ایده‌های بر‌تر ۲۳ آذرماه به میزبانی پارک علم و فناوری یزد با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت توسعه منابع انسانی ریاست جمهوری و کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33912s, 19q