استفاده ازسونا و حوضچه آب سرد فشار خون را پايين مي‌آورد

۱۳۸۶/۰۶/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6509
استفاده ازسونا و حوضچه آب سرد فشار خون را پايين مي‌آورد

اين تحقيق توسط علي كشاورز و عليرضا رحيمي دو پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامي كرج انجام شده است. عضو هيات علمي دانشكده تربيت بدني و علوم‌ورزشي دانشگاه آزاداسلامي واحد كرج و مجري اين تحقيق به ايرنا گفت: جامعه آماري اين تحقيق ‪ ۳۰‬نفر از دانشجويان رشته تربيت بدني و علوم ورزشي بود كه بطور تصادفي به دو گروه‪ A‬و ‪ B‬براي استفاده از سوناي خشك و بخار تقسيم شدند.

"عليرضا رحيمي" افزود: از تمام داوطلبان شركت‌كننده در تحقيق تحت شرايط يكسان در سه مرحله قبل و بعد ازاستفاده از سونا و بعد از حوضچه آب سرد آزمايش فشار خون و ضربان قلب به عمل آمد.

وي تصريح كرد: نتايج اين تحقيق و آزمايش‌ها نشان داد كه فشار خون و ضربان قلب در هر دو گروه پس از استفاده از سونا و حوضچه آب سرد، كاهش پيدا مي‌كند.

وي يادآور شد: كاهش فشار خون و ضربان قلب نشان‌دهنده آمادگي قلب و عروق و دستگاه تنفسي و سلامت جسمي است و بنابراين استفاده از سونا و حوضچه آب سرد به طور منظم در افراد سالمند و افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي تاكيد كرد: استفاده از سونا و حوضچه آب سرد حداكثر هفته‌اي سه بار و هربار نيز ‪ ۱۲‬دقيقه توصيه مي‌شود تا فشار خون و ضربان قلب به حد متعارف و استاندارد كاهش يابد.

رحيمي اظهار داشت: اين تحقيق با عنوان "تاثير استفاده از سونا و حوضچه آب سرد بر فشار خون و ضربان قلب" انجام گرفت.

دكتر رحيمي مقاله مذكور را در بيست و چهارمين كنفرانس جهاني دانشجويان با عنوان ‪ FISU-Universiade‬به صورت پوستر در دانشگاه تاماست بانكوك در تايلند ارايه كرد.

تاكنون ‪ ۲۰‬مقاله و تحقيق ورزشي- علمي از سوي اين محقق در كنگره‌هاي بين‌المللي داخلي و خارجي از جمله كنگره‌هاي علمي لهستان،ايتاليا، يونان و ژاپن پذيرفته شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7363s, 18q