ماموگرافی تا 25 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش می‌دهد

۱۳۹۱/۱۰/۲۶ - ۱۷:۰۹ - کد خبر: 65164
سلامت نیوز : پزشک رادیولوژی مرکز ماموگرافی بیمارستان شهید فهمیده کرمانشاه، انجام مامو گرافی را موجب کاهش 25 درصدی مرگ و میرهای حاصل از سرطان پستان عنوان کرد.

دکتر آناهیتا آریاتبار در گفت وگو با (ایسنا) ، با بیان اینکه انجام ماموگرافی به موقع می‌تواند 25 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش دهد، اظهار داشت: توده‌های سرطانی که با انجام ماموگرافی قابل تشخیص هستند تا پنج سال بعد نیز توسط معاینه پزشک و خود فرد قابل تشخیص نیستند.

آریا تبار با بیان اینکه رشد توده‌های سرطانی در زنان جوان بسیار بیشتر از زنان مسن است، تشخیص به موقع این سرطان در زنان جوان را بسیار بااهمیت عنوان کرد و افزود: تشخیص زودهنگام و به موقع سرطان پستان درمان آن را سریعتر کرده و موجب افزایش طول عمر فرد می‌شود.

وی با بیان اینکه 10 تا 15 درصد سرطان‌ها در ماموگرافی تشخیص داده نمی‌شوند، معاینه شخصی ماهیانه توسط خود فرد را نیز بسیار با اهمیت خواند و اظهار داشت: زنان باید از سن 20 سالگی به بعد یک هفته بعد از شروع قاعدگی نسبت به انجام معاینه شخصی خود اقدام کنند.

به گفته آریا تبار زنانی که یائسه هستند بهتر است یک روز مشخص در ماه را تعیین و در آن روز اقدام به معاینه شخصی کنند.

به گفته این رادیولوژیست، در انجام ماموگرافی در مواردی تشخیص طبیعی یا غیرطبیعی بودن توده سخت می‌شود که در مواردی نیاز به تکرار دوباره ماموگرافی است و در این زمینه همکاری بیماران بسیار حائز اهمیت است.

آریا تبار رژیم غذایی پرچرب و وجود سرطان در بستگان درجه یک را از جمله علل افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان عنوان کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.08526s, 18q