مرگ تدریجی با تنفس هوای ناپاک

۱۳۹۱/۱۰/۲۷ - ۱۳:۱۸ - کد خبر: 65198
مرگ تدریجی با تنفس هوای ناپاک
سلامت نیوز : "هرچقدر هزینه برای ارتقای سوخت کم بگذاریم سرانجام مردم در بخش درمان آنرا متحمل می شوند و می پردازند." آلودگی هوا بار دیگر صدای معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط زیست شورا را درآورد و این‌بار او با هشدار درباره افزایش شمار مبتلایان به سرطان و مشکلات تنفسی و سکته های قلبی ناشی از آلودگی هوا گفت: اگر برای ارتقای کیفیت سوخت اقدام نکنیم این هزینه را مردم باید در بخش بهداشت و درمان متحمل شوند. هر روز تعطیلی در تهران به سبب آلودگی هوا آسیب‌های اقتصادی زیادی به دنبال دارد و در چنین شرایطی این تصور که ارتقای کیفیت سوخت هزینه بر است، نمی‌تواند نگاه درستی باشد چرا که این هزینه سرانجام در بخش دیگری به مردم تحمیل می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ به گفته او گازوئیل استفاده شده برای اتوبوس‌ها در جهان 10 ppm گوگرد دارد، این شاخص در گازوئیل عرضه شده ایران هم‌اکنون حدود 500 ppm است. او از تصویب 18 مصوبه و برگزاری 105 جلسه کمیته محیط زیست در شورای شهر تهران درباره آلودگی هوا یاد کرد. ابتکار همچنین استاندارد سوخت را یکی از مسائل اصلی پایتخت عنوان کرد و گفت: گازوئیل، بنزین و گاز طبیعی عرضه شده در جایگاه‌ها فاقد استانداردهای روز دنیاست و وضعیت فعلی با مصوبات دولت در حوزه ارتقای کیفیت سوخت فاصله بسیاری دارد. او به رنج تهران از تردد بیش از 5/2 میلیون موتورسیکلت اشاره کرد و افزود: موتورسیکلت نمی‌تواند یک وسیله حمل و نقلی پایدار باشد و علاوه بر آلایندگی و معضلات ترافیکی، از ایمنی کافی هم برخوردار نیست. شورای شهر مصوباتی را برای تاکید بر استفاده از موتورسیکلت برقی و دوچرخه گذراند اما علیرغم اینکه شهرداری تهران گام‌های مثبتی برای توسعه خطوط دوچرخه برداشته در شرایط فعلی و با وجود آلودگی شدید هوای پایتخت، استفاده از دوچرخه توصیه نمی‌شود.

مرگ تدریجی با هوای ناپاک

رئیس شورا نیز با اشاره به اینکه مردم در تهران و کلانشهرهای کشور با تنفس هوای ناپاک با مرگ تدریجی مواجه می شوند گفت: زلزله و سکته قلبی، مرگهای آنی و لحظه ای است اما داشتن هوای ناپاک مرگ تدریجی است و کسی هم متوجه آن نشده و حتی شاید بیشتر از زلزله تلفات به بار آورد. مهدی چمران با اشاره به هفته هوای پاک تاکید کرد: سالهاست که این هفته را با همایش و سخنرانی برگزار می کنیم اما به آن عمل نکرده و به جایی نمی‌رسیم. مردم تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور باید در هوای ناپاک زندگی کنند چرا که عزم جدی برای از بین بردن آلودگی هوا وجود ندارد.

مترو 50 کیلومتر از برنامه عقب است

در ادامه جلسه حمزه شکیب، رئیس کمیسیون عمران با اشاره به اینکه براساس برنامه طرح جامع مترو ۵۰ کیلومتر از برنامه عقب هستیم گفت: براساس برنامه امسال باید ۱۹۰ کیلومتر مترو داشته باشیم در حالی که هم اکنون تنها ۱۴۰ کیلومتر مترو در دست بهره برداری داریم. در سال ۸۹/ ۱۸ کیلومتر مترو به بهره برداری رسید که اوج کار مترو بود اما در سال گذشته تنها ۸ کیلومتر و در سال جاری نیز تاکنون تنها ۷ کیلومتر به خطوط مترو اضافه شده است.به گفته عضو شورای شهر تهران اگر می‌خواهیم به برنامه توسعه مترو دست یابیم می‌بایست سالانه ۲۴/۵ کیلومتر مترو به بهره برداری برسانیم که براساس برآورد ما بودجه مورد نیاز آن هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان است که سهم دولت و شهرداری ۹۲۰ میلیارد تومان تخمین زده شده‌است.

او با اشاره به افزایش هزینه ساخت مترو با توجه به تورم و تحریم‌های فعلی گفت: در حالی که هزینه احداث هر کیلومتر خط مترو 40 میلیارد تومان بود، با توجه به گرانی اخیر این رقم اکنون معادل 75 میلیارد تومان برآورد می‌شود. به این ترتیب اگر قرار باشد سالانه 24 کیلومتر مترو بسازیم، اعتبار مورد نیاز برای تحقق این امر 1840 میلیارد تومان است که 920 میلیارد تومان از این رقم را دولت و نیمه دیگر را شهرداری باید بپردازد.شکیب با اشاره به فاینانس ۵۹۰ میلیون یورویی متروی تهران افزود: این فاینانس به پول ایرانی ۱۸۰۰ میلیارد تومان است یعنی آنچه را که ما نیاز داریم تا برنامه عقب مانده خود را جبران کنیم.

همچنین مبلغ ۲ میلیارد یورو فاینانس به تصویب دولت رسیده است و باید بانک‌های عامل آن برای بهره برداری از این فاینانس فراهم شود.او آمار دیگری هم از مترو داد: در سال ۷۷، تنها ۳ ایستگاه مترو داشتیم همچنین آغاز کار مترو با ۶۰ واگن بود و خوشبختانه هم اکنون تعداد واگن‌ها به هزار و ۳۱ واگن افزایش یافته است قبل از تصویب طرح جامع از سال ۸۲ تا ۸۶ سالانه ۴/۲ کیلومتر توسعه مترو داشتیم اما پس از تصویب طرح جامع به ۹/۸ کیلومتر افزایش یافته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.93171s, 18q