شبكه‌هاي ماهواره‌اي در حوزه سلامت توان رقابت با صدا و سيما را ندارند

۱۳۸۶/۰۶/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6532
شبكه‌هاي ماهواره‌اي در حوزه سلامت توان رقابت با صدا و سيما را ندارند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، عزت الله ضرغامي شب گذشته در مراسم روز پزشك در سالن همايشهاي بين‌المللي صدا و سيما افزود: آگاهي رساني در مورد مسائل مربوط به پزشكي و سلامت جزء اولويتهاي اصلي صدا و سيماست و نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد كه اين برنامه‌ها دومين يا سومين عناوين برنامه‌هاي مورد درخواست مخاطبان صدا و سيماست.
وي افزود: صدا و سيما در مجموع هر هفته بيش از 500 ساعت برنامه در شبكه هاي ملي، استاني و فراملي در حوزه سلامت و پزشكي بخش مي‌كند كه و به خصوص با فعاليت 12 ساعته راديو سلامت حجم اين برنامه ها بسيار بيشتر شده است كه البته به زودي با 24 ساعته شدن اين راديو شاهد افزايش 100 درصد برنامه هاي آن خواهيم بود.
وي ادامه داد: براي توليد اين برنامه ساعتها كار تحقيقاتي انجام مي‌شود و تلاش مي‌شود ضمن بيان اين مطالب به زبان عامه فهم با شاخص ترين و برجسته ترين متخصصان هر حوزه گفت و گو شود و البته براي بهبود اين كار به همكاري سازمان نظام پزشكي نيازمنديم و از پزشكان مي‌خواهيم به ما ايده بدهند.
ضرغامي گفت: كيفيت و كميت برنامه هاي سلامت صدا و سيما به حدي است كه حتي شبكه هاي ماهواره اي فارسي زبان نيز با وجود اينكه بسياري از محدوديتهاي ما را ندارند طبق آمار و اطلاعات مستند به هيچوجه نتوانسته‌اند رقيب جدي صدا و سيما در حوزه سلامت باشند چون ظرفيت عظيم و توانمندي بالايي در اين حوزه در كشور ما وجود دارد.
رئيس سازمان صدا و سيما افزود: علاوه بر گفت و گوهاي پزشكي سلامت در بسياري از سريالها و برنامه‌هاي پربيننده صدا و سيما مسائل پزشكي از جدي ترين سوژه هاست و در بسياري از برنامه هاي نمايشي، برنامه هاي زنده و حتي اخبار سياسي مسائل سلامت مورد توجه است.
وي گفت: سريال دكتر قريب نيز كه مجموعه‌اي پر ارزش و پر هزينه بود با همين محوريت و براي شرح زندگي اين پزشك متعهد ساخته شده است كه تا چند هفته آينده آماده پخش مي‌شود، مجموعه هاي ديگري نيز از جمله يكي از سريالهاي ماه رمضان با موضوع مربوط به سلامت ساخته شده است و البته سريالهاي ديگر نيز از جمله سريال نرگس كه پر بييننده‌ترين سريال سال گذشته بود به اين موضوع توجه داشت.
ضرغامي افزود: با اين حال همواره گروههاي منحرفي وجود دارند كه تلاش مي‌كنند جايگاه پزشكان را خدشه دار كنند كه اخيرا" بحث انرژي درمانگرهاي كاذب يكي از آنهاست كه مستندات علمي ندارد و مي‌رفت كه اپيدمي جامعه شود كه خوشبختانه در اين زمينه نيز با برنامه سازي مناسب ابعاد اين شيادي روشن شد و تاثير گذاري فوق العاده‌اي داشت.البته در اين مسير ممكن است افرادي به دنبال لطمه زدن به صدا و سيما هم باشند اما چون نياز كشور است ما وارد اين حوزه شديم.
وي گفت: گاهي برخي شبكه هاي ماهواره اي كه كرمها و داروهاي قلابي تبليغ مي‌كنند پس از آنكه ما ابعاد مخرب اين تبليغات را آشكار مي‌كنيم مراجعه مي‌كنند و پيشنهاد مي‌كنند كه به ازاي دريافت پول ما اين برنامه ها را بخش نكنيم و دوستان ما به شوخي به آنها مي گويند كه اين مبلغ كم است اگر بيشترش كنيد شايد با هم صحبت كنيم اما در واقع ما به هيچوجه سلامت مردم را به پول نمي‌فروشيم.
رئيس سازمان صدا و سيما ادامه داد: در مورد تبليغات برخي مواد مانند پفك و چيپس ما به هيچوجه مايل به تبليغ نيستيم اما به هر حال نياز به درآمد حاصل از اين آگهي ها در ساعات طلايي ما را وادار به جذب اين آگهي ها مي‌كند، سال گذشته حدود 100 ميليارد تومان از محل آگهي ها درآمد داشتيم و امسال نيز پيش بيني اين است كه اين درآمد به حدود 130 ميليارد تومان برسد البته درخواست ما از مجلس اين بود كه با اختصاص بودجه ما را از جذب اين آگهي ها بي نياز كند همان طور كه مايل به تبليغ بانكهايي كه ربا را تبليغ مي‌كنند نيستيم.
ضرغامي اضافه كرد: از سال گذشته برنامه هاي مختلفي به خصوص براي آگاه سازي مردم در مورد بيماري ايدز، يا مواد مخدر جديد مانند كرك در سيما پخش شد كه موافقان و مخالفاني داشت اما پس از پخش اين برنامه ها واقعا تاثيرگذاري شگرف اين برنامه ها در رسانه ملي كه دانشگاه عمومي كشور است محرز شد و قطعا تاثير گذاري اين برنامه‌ها از بسياري از سمينارهاي علمي كشور بيشتر است.
وي گفت: نگاه ما به مسائل اجتماعي و سلامت مثل واكسيناسيون است كه اول ممكن است اندكي تب يا درد را به همراه داشته باشد اما بعداً آثار مثبت و حيات بخش آن معلوم مي‌شود.
در اين مراسم غلامعلي حداد عادل طي سخناني به شرح مصوبات مجلس در حوزه سلامت پرداخت، علي اكبر ولايتي نيز طي سخناني در مورد تاريخچه فعاليتهاي ابوعلي سينا به عنوان مقتداي پزشكي ايران پرداخت و شهاب الدين صدر نيز در سخناني به حساسيت حرفه پزشكي و لزوم رعايت اخلاق حرفه‌اي توسط پزشكان اشاره كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.73768s, 18q