بوعلي سينا با تلفيق علوم نگرش جديدي در پزشكي ايجاد كرد

۱۳۸۶/۰۶/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6533
بوعلي سينا با تلفيق علوم نگرش جديدي در پزشكي ايجاد كرد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، كامران باقري لنكراني امروز در نشست ره آورد سينوي، نخبگي و توليد علم و اخلاق در علم و فن آوري كه در دانشگاه بوعلي برگزار شد افزود: نگاه جامع بوعلي سينا به انسان در هزار سال پيش و بيان ارتباط بيماري‌هاي بدن با روح موضوعي است كه در مجامع پزشكي جهان همچنان مورد بحث است.
وي افزود: از جمله نقاط ضعف پزشكي امروز اين است كه به خوبي نمي‌تواند از نتايج و دستاوردهاي علوم پايه در پزشكي استفاده كند اما دانشمند بزرگ مشرق زمين بوعلي سينا تمامي دستاوردهاي علوم پايه عصر خود را به صورت كاربردي و عملي در علم پزشكي مورد استفاده قرار مي داد.
باقري لنكراني با اشاره به نگاه جامع‌نگر بوعلي به انسان گفت: علت جاودانگي طب بوعلي در جهان تاكيد او بر تاثيرات متقابل روح و جسم به يكديگر است.
وي برگزاري همايش پاسداشت بوعلي سينا را فرصتي براي بازشناسي حيات علمي اين دانشمند بزرگ دانست كه در آغوش فرهنگ انسان ساز اسلام و تمدن سرشار و عميق ايراني رشد و تكامل يافته است اظهار داشت: با برگزاري اين گونه همايش ها ميراث عظيم علمي ايران و سرزمين هاي اسلامي مورد بازنگري قرار مي‌گيرد.
وزير بهداشت با اشاره به چاپ صدها كتاب و مقاله در مورد آثار بوعلي سينا در سراسر جهان افزود: يكي از آثار شگفت انگيز بوعلي سرودن قصيده 22 بيتي او درباره هبوط روح و انس آن با جسم آدمي و بازگشت روح به جهان مجرد است و آثار او با جنبه هاي علمي متنوع و انديشه وسيع رهنمودهاي ارزنده‌اي براي دنياي امروز دارد.
وي افزود: دانشمندان امروز جهان مشتاقانه به دنبال آن هستند كه يافته‌هاي بيشتري از آثار و گنجينه علمي ابن سينا در زمينه حكمت، طب، فلسفه و ادب بدست آورند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.54348s, 18q