در آستانه برپایی اولین همایش سرطان و پیشگیری عنوان شد:

واکسن هپاتیت B، احتمال ابتلا به سرطان کبد را در کشور تا 60 درصد کاهش می دهد

۱۳۹۱/۱۰/۳۰ - ۱۵:۲۶ - کد خبر: 65399
سلامت نیوز: عضو کمیته علمی اولین همایش سرطان و پیشگیری گفت: واکسن هپاتیت B، احتمال ابتلا به سرطان کبد را در کشور تا 60 درصد کاهش می دهد، این در حالیست که سرطان کبد به عنوان یکی از سرطان های کشنده در کل دنیا و از جمله کشور ما شناخته شده است.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر مسعود مردانی  در آستانه برپایی اولین همایش سرطان و پیشگیری که هفتم  و هشتم بهمن ماه امسال در مرکز همایش های صدا و سیما برپا می شود، سخن با اعلام این خبر افزود: امروزه عفونت ها به عنوان یکی از علل بروز برخی سرطان ها شناخته شده که ویروس های پاپیلوم انسانی (HPV)، هلیکوباکتر پیلوری و ویروس هپاتیت B و C از جمله این عفونت هاست.

وی با اشاره به اینکه 9/1 میلیون مورد سرطان ها مربوط به سرطان های گردن رحم، روده و کبد است که منشا عفونی دارند، یادآور شد: بیشتر این سرطان ها در کشورهای در حال توسعه که راه های پیشگیری را در دسترس ندارند، اتفاق می افتد.

دکتر مردانی خاطر نشان ساخت: واکسن هپاتیت B اولین واکسن کشف شده ضد سرطان و واکسن پاپیلوم انسانی که به منظور جلوگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم به کار می رود، دومین واکسن کشف شده ضد سرطان در دنیاست.

وی ادامه داد: بالاترین میزان ابتلا به سرطان از طریق بیماری عفونی در میان زنان، سرطان دهانه رحم و در مردان سرطان کبد و روده است که واکسیناسیون به عنوان یک روش مهم و موثر برای پیشگیری از عفونت های ویروسی می تواند، باعث پیشگیری از این سرطان شود.

این استاد دانشگاه یادآور شد: در دهه اخیر، واکسیناسیون علیه بیماری ویروس پاپیلوم انسانی و ویروس هپاتیت و پروستات پیشرفته با هدف پیشگیری از سرطان ها در دنیا ساخته شده است.

با توجه به اهمیت موضوع پیشگیری در ابتلا به سرطان، " اولین همایش سرطان و پیشگیری " با هدف تبادل اطلاعات میان نهادهای علمی و اجرایی کشور 7 و 8 بهمن ماه در تهران برگزار می شود که نقش واکسیناسیون در پیشگیری از سرطان به عنوان یکی از محورهای آن تعیین شده است.

گفتنی است، بیش از 80 درصد سرطان های کبد به دلیل ابتلا به هپاتیت B و C است. سرطان کبد پنجمین علت شایع ابتلا به سرطان در میان مردان و هشتمین علت شایع ابتلا در زنان است.

به گفته دکتر مردانی از سال 1372 در ایران، کلیه نوزادان به هنگام تولد علیه ویروس هپاتیت B واکسینه  شده اند و امید می رود  بعد از  چهار دهه آینده، هیچ فردی در کشور به علت ابتلا به هپاتیت  B دچار سرطان کبد نشود.

لازم به ذکر است، اولین همایش سرطان و پیشگیری از سوی موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز انجمن های علمی تخصصی برگزار می شود.
علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه اینترنتی www.hamayesh.ncii.ir مراجعه کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11346s, 18q