افزایش هزینه آزمایش تشخیص تالاسمی/ خطای آزمایشگاهی به دلیل گرانی مواد

۱۳۹۱/۱۰/۳۰ - ۱۶:۱۹ - کد خبر: 65426

سلامت نیوز : فاطمه نادعلی در گفت‌وگو با فارس درباره انجام آزمایشهای تشخیصی بیماران تالاسمی افزود: خوشبختانه بیماری تالاسمی در کشور یک بیماری قابل کنترل است و افرادی که می‌خواهند ازدواج کنند اگر آزمایش ساده خون بدهند موارد مشکوک به این بیماری مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین برای افرادی که مشکوک به نوع تالاسمی خفیف هستند در صورت تشخیص بیماری، این توانمندی وجود دارد تا در دوران بارداری از جنین نمونه‌برداری شود.

دانشیار خون‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران، هزینه انجام این آزمایشها را بسیار گران دانست و گفت: این آزمایشها به دلیل اینکه مولکولی است بسیار هزینه سنگینی دارد با این حال دولت برنامه‌های کنترل و پیشگیری از تالاسمی را در دست دارد و به همین منظور تسهیلاتی را برای خانواده‌ها فراهم کرده است.

نادعلی گفت: قیمت واقعی این آزمایش بسیار بیش از تسهیلات دولت است چرا که با توجه به اینکه قیمت مواد آزمایشگاهی با نوسانات قیمت ارز بسیار گران شده، هزینه این آزمایش برای هر فرد 300 هزار تومان تمام می‌شود که متأسفانه این رقم با دریافت تسهیلات دولت پیش‌بینی می‌شود.

وی تشخیص دقیق تالاسمی در افراد و امکان آزمایش در این زمینه را در برخی استان‌ها قابل اجرا دانست و گفت: چند قطب آزمایشگاهی در مرکز برخی استان‌ها وجود دارد و مردم‌ می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند.

نادعلی در مورد خطای آزمایشگاهی نیز گفت: ضریب خطا در تمام آزمایشگاه‌های استاندارد وجود دارد اما در ایران در برخی رشته‌ها به دلیل وجود نیروی انسانی مناسب خطا کمتر است.

وی گفت: برخلاف تصور موجود، آزمایشگاه به معنی تجهیزات و وسایل نیست بلکه نیروی انسانی شرط مهم آن است. اگر از نظر دانش و تجربه نیروها را متخصص کنیم درصد خطای آزمایشگاهی پایین می‌آید.

نادعلی تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل اینکه برخی مواد کنترلی ممکن است کمتر به ما برسد درصد جزئی از خطا در برخی آزمایشگاه‌ها دیده شده است.

دانشیار خون‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کمبود اساسی در آزمایشگاه‌ها نداریم و می‌توانیم تجهیزات را با وجود قیمت بالا خریداری کنیم. نیروی انسانی نیز در برخی رشته‌های قدیمی مانند میکروب‌شناسی و انگل‌شناسی مناسب است اما در رشته‌های تازه‌ مانند خون‌شناسی نیرو کم داریم و این در حالی است که ارتباط این متخصصان با بیمارستان‌های دولتی نیز بسیار کم است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.17095s, 18q