تب دانگ مسری‌ترین بیماری مناطق گرمسیری است

۱۳۹۱/۱۰/۳۰ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 65437

سلامت نیوز : سازمان جهانی بهداشت در بیانیه جدیدی اعلام کرد: تب دانگ مسری‌ترین بیماری مناطق گرمسیری در سراسر دنیا است و «خطر همه گیری» آن حدود 50 میلیون نفر را در تمام قاره‌های جهان تهدید می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ کارشناسان این سازمان می‌گویند: ویروس این بیماری می‌تواند سریعتر از از هر نوع بیماری دیگر مناطق گرمسیری در جهان، منتشر شود. این آژانس سلامت سازمان ملل تاکید کرد: خطر شیوع این بیماری که از طریق نیش پشه‌های ماده منتقل می‌شود، امروزه به دلیل افزایش جابه جایی انسانها و کالاها تشدید شده است. هم چنین وقوع سیلاب‌های متعدد ناشی از پدیده تغییرات جوی به شیوع بیشتر این بیماری دامن زده است.

این بیماری ویروسی که در دهه 1950 میلادی فقط مناطق معدودی را گرفتار کرده بود، امروزه در بیش از 125 کشور مختلف جهان مشاهده شده است و آمار شیوع آن به میزان چشمگیری از مالاریا فراتر رفته است. بعلاوه آزمایشات بالینی در سال گذشته نشان داد که پیشرفته واکسن ضد تب دانگ که تاکنون تولید شده فقط 30 درصد در کنترل این بیماری موثر است.

دکتر «رامان ولایودهان» متخصص دپارتمان کنترل بیماریهای گرمسیری فراموش شده در سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان ساخت: هر سال در سراسر جهان دو میلیون مورد ابتلا به تب دانگ در 100 کشور مختلف گزارش می‌شود که اساسا در مناطق آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین رخ می‌دهد و حداقل جان 5000 تا 6000 نفر را می‌گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71603s, 18q