تاثیر امواج برسلامت

۱۳۹۱/۱۱/۰۱ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 65476

سلامت نیوز : «یک طرح تحقیقاتی در بررسی تاثیر امواج الکترونیکی و رادیویی روی بدن انسان نشان داد، جریان الکتریکی در محیط نه تنها برای انسان مضر نیست، بلکه مفید نیز هست؛ اگرچه تئوری‌های علمی دیگری می‌گویند استفاده از جریان الکتریکی بیش از حد استاندارد برای افراد مضر است. این تحقیق که با کمک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شد، نشان داد که اگر اشعه به‌طور ممتد و ثابت به یک فرد تابیده شود شاید در طولانی مدت مشکل‌آفرین باشد اما امواج‌هایی که اکنون برای خنثی‌سازی امواج ماهواره‌ای استفاده می‌شود چون در حد استاندارد است مشکل آفرین نیست.» نتایج این تحقیق از سوی رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نشست شورای سیاست گذاری رادیو سلامت که با همین موضوع برگزار شده بود، اعلام شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ این اظهارات در حالی از سوی محمد اسماعیل اکبری عنوان شد که پیش از این بر مضر بودن امواج و به‌ویژه پارازیت‌های ماهواره‌ای تاکید شده است. اگر چه به اذعان مسوولان تاکنون هیچ تحقیق علمی و مستند در تایید یا رد تاثیر سوء این پارازیت‌ها انجام نشده است، اما بسیاری از متخصصان زنان و زایمان با بررسی‌های مقطعی در دوره‌هایی که میزان تشعشع پارازیت‌ها و سایر آلودگی‌های محیطی بالا بوده، با افزایش موارد سقط جنین یا تولد نوزادهایی با معلولیت جسمی و ذهنی مواجه شده‌اند؛ موضوعی که البته با مخالفت صریح مسوولان بهداشت مواجه شد. شاید یکی از مهم‌ترین اظهار نظرها در مهر ماه امسال از سوی ابوطالب صارمی، رئیس بیمارستان زنان و زایمان صارم با اعلام افزایش سقط جنین به‌دلیل پارازیت‌ها بیان شد؛ زمانی‌که او از آمار 114‌موردی از سقط جنین در سال‌جاری خبر داد. نتیجه بررسی رئیس مرکز تحقیقات سلولی بیمارستان صارم، نشان می‌داد، براساس آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان فوق‌تخصصی صارم، طی دو سال اخیر، آمار سقط جنین غیر عمدی 5/3 درصد و آمار بارداری خارج از رحم حدود 2‌درصد افزایش یافته است.

در حالی، میزان سقط غیر عمدی جنین در فروردین تا مرداد سال 89 در این مركز درمانی 38‌مورد گزارش شده كه در مدت مشابه سال 90 این آمار به 67‌مورد و در سال 91 به 114 مورد افزایش یافته است. او همچنین از افزایش آمار ناباروری در كشور به‌ویژه در میان مردان به‌عنوان یكی از پیامدهای امواج الكترومغناطیسی نام برده بود. اولین واکنش به این آمار از سوی وزیر سابق بهداشت صورت گرفت؛ وحیددستجردی با اشاره به تحقیقی که پیش از این از سوی وزارت بهداشت انجام شده، اصرار بر کذب بودن این ادعا کرد و درخواست کرد تا اگر صحبتی می‌شود با بیان سند و مدرک باشد. این درحالی بود که تحقیق انجام شده بدون جزئیات تنها در حد اشاره مسوولان بود. با اینکه هر روز اظهارات جدیدی درباره تاثیرات منفی پارازیت‌ها از سوی پزشکان و متخصصان زنان و زایمان که در ارتباط مستقیم با تولد نوزادان و مادران باردار هستند، عنوان می‌شود اما وزارت بهداشت بی‌توجه به آنها، حتی اعلام کرد که هیچ كمیته ویژه‌ای برای بررسی و تحقیق درباره پارازیت تشكیل نمی‌شود و بدین ترتیب آب پاکی روی دست منتقدان ریخت. اینک اما یکی دیگر از مسوولان این وزارتخانه، در تحقیقی دیگر خبر از مضر نبودن پارازیت‌ها بر سلامت انسان می‌دهد.

او تاکید می‌کند که این پارازیت‌ها سرطان‌زا نیستند. به گزارش فارس، محمد اسماعیل اکبری با اشاره به صحبت‌ها و اظهار نظرهای فراوانی درباره مضر بودن امواج بر سلامت انسان توضیح داد:« مدتی است که موضوع پارازیت و امواج ماهواره‌ای با عنوان «پارازیت در مردم سرطان ایجاد می‌کند و برای مردم مضر است» بحث داغ رسانه‌ها و محافل سیاسی شده است، تا جایی که یکی از متخصصان زنان و زایمان هم اعلام کرد تعداد سقط جنین در مراجعه کنندگان نسبت به مشابه سال قبلش دو برابر شده است، در حالی که باید گفت این امر شاخص ارزیابی وضعیت کشور نیست.» او ادامه داد: «صرف نظر از اغراض سیاسی در هر محفلی که می‌نشستیم جمله «پارازیت بر سلامت مردم اثر سوء می‌گذارد» را بسیار می‌شنویم اما هیچ یک از اینها بر پایه یک طرح تحقیقاتی و علمی نبوده است.»

اکبری درباره جزئیات طرح تحقیقاتی خود گفت:«در این طرح سلول‌های سرطانی در محیط آزمایشگاهی کشت داده شد و با تکثیر آنها امواج الکترومغناطیس را روی آن تاباندیم. از طرفی سلول سالم را کشت داده و دوباره امواج الکترومغناطیس به آن تابانده شد تا بفهمیم این امواج چه تأثیر مثبت یا مخربی را روی سلول می‌گذارد.» اکبری ادامه داد:«‌این تحقیق از مرحله سطح سلولی وارد سطح حیوانی شد و 20 موش را در محیط آزمایشگاه به سرطان مبتلا کردیم و در نهایت مشخص شد که جریان الکتریکی در محیط برای انسان مفید است، اگر چه تئوری می‌گوید استفاده از جریان الکتریکی بیش از حد استاندارد برای افراد مضر است.»

او با اشاره به اینکه انسان در طی روز به‌طور مداوم در حال اشعه دیدن است تاکید کرد: «حتی یک بار پرواز با هواپیما 100 برابر یک دستگاه رادیولوژی به بدن اشعه می‌رساند و اگر اشعه به‌طور ممتد و ثابت به یک فرد تابیده شود شاید در طولانی مدت مشکل‌آفرین باشد اما امواج‌هایی که اکنون برای خنثی‌سازی امواج ماهواره‌ای استفاده می‌شود چون در حد استاندارد است مشکل آفرین نیست.» به گفته اکبری در این تحقیق طی نامه‌ای به سازمان بهداشت جهانی مستندات این سازمان را هم در راستای تأثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم دریافت کردیم که با تحقیقاتی که در کشور انجام شده مغایرتی نداشت.
 

مسوول

زمان

اظهار نظر

اکبری ــ رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی

30 دی

پارازیت‌های ماهواره‌ای تاثیری بر ایجاد سرطان‌ها ندارد

دستگیری ــ استاد دانشگاه

دی ماه 91

افزایش سقط جنین در اثر آلودگی هوا و پارازیت‌ها ــ آلودگی محیط 30 درصد خطر سقط جنین را افزایش داده است

شهریاری ــ رئیس کمیسیون بهداشت مجلس

آبان 91

قطعا پارازیت‌ها می‌تواند خطرساز باشد

آریایی نژاد ـ عضو کمیسیون بهداشت مجلس

آبان 91

وزارت بهداشت، نیروهای مسلح و مخابرات، اعلام کردند پارازیت‌ها مضر نیستند

گورانی ــ رئیس اداره بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت

مهر 91

پارازیت‌ها بر بروز سرطان و سقط جنین تاثیری ندارد ــ مستندات علمی نیست

ازهر ــ جراح و متخصص زنان و زایمان

ــ

پارازیت‌ها احتمال سقط جنین را در سه ماه اول بارداری افزایش می‌دهد

سعید متصدی ــ استاد دانشگاه شهید بهشتی

مهر 91

پارازیت‌ها مستقیم و غیرمستقیم موجب سقط جنین یا معلولیت نوزادان می‌شود

مره صدق ــ عضو کمیسیون بهداشت مجلس

ــ

دلایل علمی موثق برای اثبات ارتباط سقط جنین با پارازیت‌ها وجود ندارد

خضری ــ کمیسیون بهداشت مجلس

ــ

اثرات منفی پارازیت‌ها انکار نشدنی است

وحیددستجردی ــ وزیر سابق بهداشت

مهر 91

پارازیت‌ها تاثیری بر سقط جنین ندارند ــ هنوز مطمئن نشدیم پارازیت‌ها مضر نیستند ــ کمیته ویژه برای بررسی پارازیت‌ها تشکیل نمی‌شود

محسنی بندپی ــ عضو کمیسیون بهداشت مجلس

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32989s, 18q