اذعان کوهن به تاثیر تحریم‌ها بر کمبود دارو در ایران

۱۳۹۱/۱۱/۰۱ - ۱۵:۴۱ - کد خبر: 65524
سلامت نیوز : با وجود همه مشکلات به وجود آمده برای بخش غذا و دارو در ایران در پی تحریم‌های مالی آمریکا و اروپا باز هم معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا تاکید می‌کند که تحریم‌ها هدف نیست و مردم ایران هدف تحریم‌ها نیستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ کمبود داروهای خاص از جمله تبعات گسترش تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران است و با وجود ادعاها مبنی بر این که دارو، تجهیزات پزشکی و مواد خوراکی از تحریم‌ها مستثنی هستند کارشناسان هشدار می‌دهند که محدودیت‌های ایجاد شده برای نظام مالی ایران، امکان صادرات این گونه کالاها به این را به شدت کاهش داده است.

دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در گفت‌و‌گویی با بخش فارسی شبکه خبری بی.بی.سی، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برخی بانک‌های بین‌المللی می‌گویند که هر چند از ممنوع نبودن نقل و انتقالات ارزی مربوط به مبادلات دارویی آگاهند، اما به خاطر پیچیدگی فزاینده ارتباط مالی با ایران راغب به مشارکت در هیچ نوع معامله ارزی با ایران نیستند. و به این ترتیب نه تنها بخش دولتی بلکه بخش خصوصی در ایران نیز برای گشایش اعتباری واردات مواد اولیه تولید دارو و یا محصول نهایی برای مصرف داخلی دچار مشکل اساسی هستند؟ مدعی شد که در اخباری «که درباره کمبود جدی و گسترده دارو منتشر شده، بزرگنمایی شده است» و ایران تلاش می‌کند یک وضعیت – به اعتقاد من – قابل مدیریت را، بزرگ‌تر از آن چه که واقعا هست جلوه دهد.

او در پاسخ به این سوال که آیا وزارت خزانه‌داری آمریکا اعتقاد دارد تقاص تصمیم‌های دولت ایران که ممکن است مطلوب دولت آمریکا نباشد باید از بیماران در ایران گرفته شود؟ گفت: طبق آمارهایی که من دیده‌ام، واردات مواد غذایی به ایران ظرف سال گذشته 22 درصد افزایش داشته است، هم‌چنین فکر می‌کنم که واردات دارو مقداری کاهش یافته است و شکی نیست که بخشی از این کاهش از بی‌رغبتی بنیادهای مالی خارج از ایران برای انجام دادن هر نوع مبادله‌ای با بنیادهای مالی ایران ناشی شده است. این تبعات اقدامات دولت ایران است.

وی با اذعان به تنگ شدن مجاری مبادلات دارویی با ایران گفت: ارزیابی ما این است که هنوز کانال‌های قابل اتکایی برای تجارت مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی با ایران وجود دارند. شاید این فضا برای این نوع معاملات نسبت به 5 سال پیش تنگ‌تر شده باشد، اما این کانال‌ها هنوز باز هستند.

خبرنگار سوال کرد: شما اذعان کردید که تحریم‌ها بر بخش دارو و درمان ایران اثر گذاشته‌اند اما می‌گو‌یید سازوکارهای فعلی را کافی می‌دانید. مسلما برای بیمار ایرانی این سازوکارها کافی به نظر نمی‌رسند، مردمی که برای فرزندان‌شان یا والدین‌شان دنبال دارو هستند، آن‌ها آن‌قدر نسبت به موثر بودن تضمین‌های شما اطمینان ندارند، آیا فکر نمی‌کنید راه دیگری باشد برای این که ایالات متحده به آن‌هایی که بیش‌ترین نیاز را به داروهای تخصصی دارند کمک کند؟ و کوهن پاسخ داد: فکر می کنم راه حل این وضعیت، حل و فصل کلیه تحریم‌هاست.

او افزود: فکر می‌کنم مردم باید درک کنند که هدف تحریم‌ها خود تحریم‌ها نیستند. هدف آن‌ها تشویق دولت ایران به برداشتن گام‌هایی است که بتواند نگرانی‌های خیلی جدی جامعه جهانی را درباره برنامه هسته‌یی‌اش برطرف کند و فکر می‌کنم تمرکز باید بر این موضوع باشد.

کوهن در این‌باره که چه اقدام مشخصی باید انجام شود که از مجازات شدن مردم عادی ایران جلوگیری شود؟ و آیا تا زمانی که پرونده هسته‌یی ایران حل نشود، مرگ و میر مردم به خاطر کمبود دارو یک واقعیت خواهد بود که اشکالی هم ندارد؟ ادعا کرد: خیر، من نمی‌گویم که ما به نگرانی‌هایی مربوط به تبعات جانبی تحریم‌ها بی‌تفاوت هستیم و همان‌طور که قبلا گفتم، هدف ما تحمیل هزینه به مردم ایران نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46085s, 19q