غربالگری پیش از پیوند اعضا ضروری است

۱۳۹۱/۱۱/۰۱ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 65530
سلامت نیوز : ˈعلی اکبر ولایتیˈ در بیست و یکمین کنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران اظهار داشت: گیرندگان پیوند اعضا در صورت داشتن بیماری های زمینه ای، مستعد ابتلا به عفونت ها هستند. بنابراین وجود زمینه بروز عفونت در این افراد یکی از عوامل موثر در ناموفق بودن پیوند و یا حتی مرگ و میر بیماران به شمار می آید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ؛ وی افزود: غربالگری پیش از انجام پیوند در شناسایی عفونت های موجود در بدن فرد گیرنده و پیشگیری از فعال شدن مجدد آنها پس از انجام پیوند می تواند بسیار موثر باشد.

ولایتی به عنوان نمونه به بروز بیماری سل پس از انجام عمل پیوند ریه در افراد اشاره کرد و گفت: در برخی موارد دیده شده است افرادی که به ظاهر بیماری سل ندارند اما به صورت نهفته مستعد این بیماری هستند، پس از انجام عمل پیوند به بیماری سل دچار می شوند.

وی خاطرنشان کرد : در صورتی که پیش از انجام پیوند، غربالگری انجام شود ، بیماری سل در افراد تشخیص داده می شود و اقدامات پیشگیرانه پیش از عمل ، انجام می شود.

فوق تخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلاتی که در پیوند اعضا بروز می کند، نقص سیستم ایمنی بدن در اثر مصرف داروهای سرگوبگر ایمنی است.داروهای سرکوبگر ایمنی در افراد گیرنده عضو نه تنها آنها را مستعد عفونت های مختلف می کند بلکه باعث تغییر علایم بیماری می شود و از این رو نتیجه درمان چندان موفقیت آمیز نخواهد شد.

بیست و یکمین کنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران امروز- یکشنبه - در سازمان ایرانی مجامع بین المللی وزارت امور خارجه آغاز به کار کرد.

این کنگره که تا چهارم بهمن ماه ادامه دارد، با همکاری انجمن متخصصان بیماری های عفونی و گرمسیری ایران ،انجمن حمایت از بیماران عفونی کشور و مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67699s, 18q