800 هزار مصدوم حوادث ترافیکی در سال 90/هر ساعت 2 فوتی

۱۳۹۱/۱۱/۰۱ - ۱۶:۳۴ - کد خبر: 65533
سلامت نیوز : رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت، تعداد مصدومان حوادث ترافیکی کشور در سال گذشته را 800 هزار نفر عنوان کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر غلامرضا معصومی روز یکشنبه در نشست خبری نخستین جشنواره حمایت طلبی و پیشگیری از ضایعات نخاعی ناشی از حوادث و چهارمین کنگره ملی ضایعات نخاعی که از 25 تا 27 بهمن ماه جاری در مرکز همایشهای رازی برگزار می‌شود، با بیان اینکه با توجه به هزینه‌های سنگینی که پس از بروز معلولیت بر دولت تحمیل می‌شود، گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد چاره‌ای به جز پیشگیری نداریم.

وی با بیان اینکه حوادث ترافیکی نخستین علت بار بیماریها، دومین علت سالهای از دست رفته عمر به علت مرگ و سومین علت سالهای از دست رفته عمر به علت ناتوانی پس از افسردگی و اعتیاد است، افزود: به هر حال نباید فراموش کرد که نخستین علت بروز مصدومیتها حوادث ترافیکی هستند.

معصومی افزود: سال 1390 را با 20068 فوتی و 800 هزار مجروح به پایان رساندیم. این آمار نشان می‌دهد در هر ساعت دو کشته و 77 مجروح ناشی از تصادفات و حوادث داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه با وجود مشکلات مطرح شده پس از چین دومین کشور پیشرفته در خصوص جامعه ایمن هستیم ، افزود: حرکت ما در 15 سال اخیر در این خصوص بسیار مطلوب بوده است اما هنوز راه طولانی در پیش داریم.

معصومی ادامه داد: در بیش از 120 شهرستان و شهر در کشور بر روی ایمن سازی جامعه کار می‌کنیم و در پایان این ماه، تهران از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان اولین کلان شهر ایمن شده دنیا معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه احراز عنوان جامعه ایران منوط به دریافت گواهینامه است، اظهار کرد: دریافت این گواهینامه و معرفی تهران به عنوان نخستین کلانشهر ایمن به این معناست که حرکتهای خوبی برای ایمن سازی محیط‌های شهری در کشور آغاز شده است البته شاخص‌های مربوط به این گواهینامه سالانه بررسی می‌شود.

رئیس اورژانس کشور افزود: همکاری بین بخشی، در اختیار قرار گرفتن الگوی اپیدمیولوژیک حوادث، ارزیابی برنامه‌ها، برنامه ریزی برای تمام معلولان، مشارکت در شبکه‌های ملی و بین المللی و مطالعات مبتنی بر شواهد از جمله شاخصهای گواهینامه جامعه ایمن هستند.

وی همچنین درباره اقدامات انجام شده برای آموزش همگانی در راستای پیشگیری از بروز معلولیتها نیز گفت: این طرح چند سالی است که آغاز شده و تاکنون 20 هزار نفر در مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور تحت آموزش قرار گرفته‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.48796s, 18q