پرداخت ماهانه ۸۰ هزار تومان حق پرستاری به معلولان ضایعه نخاعی

۱۳۹۱/۱۱/۰۱ - ۱۶:۳۶ - کد خبر: 65536

سلامت نیوز : رامین رضایی پیش از ظهر امروز در نشست خبری نخستین جشنواره حمایت‌طلبی و پیشگیری از ضایعات نخاعی ناشی از حوادث خاطرنشان کرد: اسامی نزدیک به 16 هزار بیمار ضایعه نخاعی در بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی قرار دارد که نیازمند به خدمات خاص هستند و علت تفاوت آمار این سازمان با میزان واقعی (70 هزار ضایعه نخاعی در کشور) به دلیل رویکرد خاص سازمان بهزیستی در ارائه خدمات است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی رویکردهای متفاوتی را برای ارائه خدمات به بیماران ضایعه نخاعی دارد، گفت: هم‌اکنون 20 مرکز شبانه‌روزی مجموعاً به هزار و 800 نفر از این بیماران به طور شبانه‌روزی خدمات درمانی، توانبخشی و مراقبتی را ارائه می‌کند.

مدیرکل دفتر توانبخشی سازمان بهزیستی با بیان اینکه افرادی که دچار ضایعه نخاعی می‌شوند در ابتدای امر نیاز به یکسری مراقبت‌های ویژه و آموزش‌های خاص دارند، گفت: در همین راستا دو مرکز تخصصی در گیلان و همدان به افراد خدمات تخصصی ارائه می‌کنند تا بیماران در شروع ناتوانی با مشکلاتی همچون زخم بستر، تغییر شکل مفاصل و مشکلات کلیوی روبه‌رو نشوند.

رضایی کار اصلی سازمان بهزیستی در بخش توانبخشی و ارائه خدمات به بیماران ضایعه نخاعی را ویزیت در منزل عنوان کرد و گفت: در طی هفته و ماه تیمی متشکل از روانشناس، فیزیوتراپ و کاردرمانگر برای معاینه فرد به منزل مراجعه می‌کنند که این طرح بیشتر برای روستاییانی که ارائه خدمات امکانپذیر نیست انجام می‌شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون طی همین طرح 330 هزار نفر در مناطق روستایی تحت پوشش کامل معاینات قرار دارند که معلولان ناشی از ضایعه نخاعی هم جزو آنها قرار دارند.

مدیرکل دفتر توانبخشی سازمان بهزیستی از ارائه خدمات خاص به بیماران ضایعه نخاعی خبر داد و گفت:‌ در تلاشیم تا در سال جدید به جای یک تیم یک نفر را که آموزش‌های لازم تخصصی را دیده برای ارائه خدمات لازم به بیماران ضایعه نخاعی در منزل تربیت و جایگزین کنیم.

رضایی هزینه ارائه خدمات به معلولان به ویژه بیماران ضایعه نخاعی را بالا عنوان کرد و افزود: فقط در حوزه توانبخشی برای 6 هزار معلول ضایعه نخاعی ماهانه 80 هزار تومان حق پرستاری پرداخت می‌کنیم و برای نگهداری 96 هزار معلول در مراکز شبانه‌روزی و روزانه سالانه بالغ بر 220 میلیارد تومان هزینه می‌شود که رقم چشمگیری است اما بر این امر واقفیم که نیازهای این قشر بسیار گسترده‌تر از اینها است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.68133s, 18q