مرگ در پایتخت به خاطر سوءتغذیه

۱۳۹۱/۱۱/۰۲ - ۱۲:۴۳ - کد خبر: 65567
سلامت نیوز : مرگ قریب به ۴۰ هزار تهرانی در ۱۰ ماه گذشته از سال، اگرچه نسبت به زمان مشابه سال قبل تفاوت چندانی را نشان نمی‌دهد، اما مرگ‌هایی با علت های عجیب در حال فزونی یافتن است. علت‌هایی که شاید در زندگی روزمره کمتر به آن‌ها توجه شود اما زندگی هشت میلیون پایتخت نشین را تهدید می‌کند که شاید، مرگشان زود‌تر رسد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ آمارهای سازمان بهشت زهرا (س) شهرداری تهران در ۱۰ ماه گذشته، نشان می دهد که تهرانی‌ها باید بیش از گذشته مراقب سلامت و پایان عمرشان باشند، چرا که پس از ایست قلبی و انواع سرطان‌ها که شایع‌ترین کشنده‌ها در تهران به شمار می‌روند، علت‌هایی چون «شوک، ایدز، تصادفات، مسمومیت‌ها، برق گرفتگی و ضربات چاقو» درصد قابل توجهی را در میان علل مرگ تهرانی‌ها دارد. از علل مرگ تهرانی ها همچنین حکایت از آن دارد که می‌توان «سوء تغذیه» و «سقط جنین» را نیز در میان علت‌های مرگ دید که شاید زنگ خطری برای مسئولان باشد.

شوک‌های مرگ آور

در میان علت‌های مرگ شهروندان تهرانی در ۱۰ ماه گذشته از سال، دیدن علت «شوک» که اقسام مختلف نیز دارد، کمی تعجب بر انگیز و البته غیر قابل باور است. اما در همین تهران، ۲۰۱ نفر از ابتدای سال به دلیل شوک، ۴۸۳ نفر بر اثر شوک سپتیک، ۳۰۰ نفر به دنبال شوک کاردیوژیک فوت کرده‌اند که وزن شوک را در میان علل فوت تهرانی‌ها، قابل توجه می‌کند. اینکه این شوک‌ها چگونه و بر اثر چه به وجود می‌آید ریشه‌های علمی دارد که شاید زندگی‌های سخت شهری، از مزیدهای بر علت آن باشد. اگرچه در گزارش سازمان بهشت زهرا، مرگ به دلیل بیماری‌های اعصاب تنها هفت مورد ثبت شده است.

آمار تامل برانگیز سقط جنین

نگاهی به علل فوت تهرانی‌ها ما را به سقط جنین می‌رساند. علتی که خیلی‌ها یا از گفتن و دادن آمار از آن ابا دارند یا آمارهای غیر رسمی که چندان هم کم نیستند را رد می‌کنند. اگر چه آمار سازمان بهشت زهرا در خصوص مرگ به دلیل سقط جنین تامل بر انگیز است اما همین قدر را باید گفت که از ابتدای امسال تنها دو مرگ به دلیل سقط مصنوعی قانونی ثبت شده و البته ۱۳ مرگ رسمی به دلیل سقط جنین ثبت شده است. وقوع هزار و ۷۱۹ مرگ داخل رحم نیز از جمله موارد مورد بحث در مرگ‌های ثبت شده پایتخت است.

مرگ به دلیل سوء تغذیه؟

شاید مسائل اقتصادی و سخت شدن شرایط زندگی برخی مشکلات را در زندگی‌های روزمره شهروندان ایجاد کرده باشد، اما مرگ به دلیل سوء تغذیه آن هم در هزاره سوم کمی دور از ذهن حداقل در کشورما به نظر می‌رسد. اما آمارهای ثبت شده در سازمان بهشت زهرا (س) می‌گوید که از ابتدای امسال ۱۹ نفر به دلیل سوء تغذیه فوت کرده‌اند که ۹ نفر مرد و ۱۰ نفر زن بوده‌اند.

مرگ‌های حادثه‌ای!

حوادث، جایگاه مهمی در مرگ تهرانی‌ها دارد. این را آمار سازمان بهشت زهرا می‌گوید که از ابتدای امسال چهار نفر به دلیل سقوط‌های اتفاقی، ۴۲ نفر به دلیل غرق شدن اتفاقی و غرق کردن، ۷۴ نفر به دلیل گاز گرفتگی و ۱۳ نفر بر اثر تصادف جان باخته‌اند. مرگ‌های حادثه‌ای تهرانی‌ها البته دیگر دلایلی هم دارد که فوت ۴۲ نفر بر اثر خفگی و ۱۴۹ نفر بر اثر سوختگی از جمله آنهاست. از ابتدای امسال، ۳۷۸ فوت به دلیل ضربه مغزی و جمجمه نیز به ثبت رسیده و مرگ ۳۷ نفر بر اثر برق گرفتگی قابل توجه است.

ضربات چاقو و نزاع‌های فردی، عامل قتل!

روند رو به فزونی نزاع‌های فردی و خانوادگی که به دلایل مختلف در تهران رخ می‌دهد و هر روز نیزمی توان اخبار تازه‌ای از آن را در صفحات حوادث روزنامه‌ها دید، رنگ مرگ به دلیل «ضربات چاقو» را از ابتدای امسال پر رنگ کرده، چناچه در آمار سازمان بهشت زهرا (س) مرگ ۵۵ نفر از جمله ۴۴ مرد و ۱۱ زن بر اثر ضربات چاقو ثبت شده است. آماری که زنگ خطر جدی برای مسئولان کشور را از میل شهروندان به خشونت و درگیری به صدا در می آورد.

ایدز همچنان می‌کشد

۳۱ نفر به دلیل ابتلا به ایدز در تهران مرده‌اند. ثبت این آمار در مرکز رایانه سازمان بهشت زهرا چنان خودنمایی می‌کند که انگار انتظار دیدن آمار بیشتری از فوت ایدزی‌ها به دلیل افزایش ابتلا در جامعه داشتیم. اما به هر حال؛ ایدز می‌کشد و رفتارهای پر خطر جنسی و اعتیاد، شایع‌ترین عامل انتقال آن به شمار می‌رود.

ایست و نارسایی‌های قلبی، بالا‌ترین علت مرگ

اما پس علت‌های کمتر توجه شده مرگ و میر تهرانی‌ها، همچنان این ایست قلبی است که با نزدیک به چهار هزار فوتی در ۱۰ ماه گذشته از سال، بیشتر عامل مرگ تهرانی‌ها به شمار می‌رود. علت‌هایی که دلیل مختلف علمی و غیر علمی بر آن مترتب است و هر روز نیز شمار مبتلایان به بیماری‌های قلبی و شاخه‌های آن را دو چندان می‌کند. سخت شدن شرایط زندگی شهری، فشارهای روانی و عصبی، آلودگی‌های زیست محیطی ،همه و همه از جمله دلایلی است که مرگ تهرانی‌ها را به دلیل مشکلات قلبی رقم می‌زنند و در این شرایط تنها این خود مردم هستند که باید به فکر خود و سلامتشان باشند وگرنه کک کسی هم برای آن‌ها نمی‌گزد!

مردان بیش از زنان می میرند

نگاهی به آمار فوتی های شهر تهران بیانگر این نکته است که در تهران ، مردان بیش از زنان می میرند و در 10 ماهه امسال مرگ 22 هزار و 692 مرد و 15 هزار و 602 زن ثبت شد. این یعنی مردان 30 درصد بیش از زنان در تهران فوت می کنند و باید بیش از گذشته به کیفیت زندگی خود و سلامت برای افزایش طول عمر توجه کنند.آمار های فوت و پایان زندگی انسان ها در شهر تهران دلایل کوچک و بزرگ بسیار دیگری نیز دارد که از حوصله یک گزارش خارج است اما خالی از لطف نیست که بگوییم مرگ بیش از گذشته بیخ گوش تهرانی هایی نشسته است که دهه های قبل، سن های 80 و 90 سال را تجربه می کردند و اکنون میانگین سن آن ها کمتر و کمتر شده است. اگرچه در میان علت های فوت، کهولت سن با سهم 3/4 درصدی در علل فوت تهرانی ها دیده می شود اما همین آمار می گوید که تنها 15 نفر در تهران به مرگ طبیعی از دنیا رفته اند و این یعنی نیاز به توجه بیشتر مردم و مسئولان به کیفیت زندگی در شهر و لزوم ایجاد شرایطی برای آرام زیستن... آرام زندگی کنیم!

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.17605s, 18q