بايد بيماران ساير كشورها جهت درمان به ايران مراجعه كنند

۱۳۸۶/۰۶/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6561
بايد بيماران ساير كشورها جهت درمان به ايران مراجعه كنند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دكتر غلامعلي حدادعادل درمراسم روز پزشك در محل مركز همايش‌هاي صدا و سيما با اشاره به اهميت حرفه پزشكي گفت: يك خصوصيت رشته پزشكي رابطه آن با خداشناسي است. وي افزود: پزشك با يكي از پيچيده‌ترين مخلوقات الهي سر و كار دارد و معرفتي كه پزشك به حكمت و علم خداوندي دارد، قابل قياس با ديگران نيست. پزشك دائما قدرت و حكمت خدايي را در آيينه وجود انسان تماشا مي‌كند.
حدادعادل در ادامه انسان را يك آيينه خدانما دانست و گفت: پزشكي فرصتي گرانبهاست براي كسي كه بخواهد معرفت به آيات الهي پيدا كند، به همين جهت پزشكي با حكمت و فلسفه هميشه در طول تاريخ همراه بوده و كلمه حكيم داراي دو معناست كه در ريشه با هم اتصال دارند. در خانواده پزشك مسلط، در گذشته حكيم اطلاق مي‌كردند و حكيم از كلمه حكمت گرفته شده است و نمونه آن ابوعلي سيناست.
رئيس مجلس شوراي اسلامي هم‌چنين گفت: بوعلي سينا همان طور كه نزد شما طبيبان سرآمد طبيبان اسلامي است، نزد محصلان اسلامي نيز سرآمد فيلسوفان اسلامي است. اين نشان مي‌دهد پزشك متخصص در رديف متخصصان ديگر نيست، اين حرفه انتظاري را در جامعه ايجاد كرده است.
وي در ادامه تصريح كرد: پزشكي با دانش و پژوهش همراه است و ارتباط مستمر دارد، شايد وسيع‌ترين عرصه در بسياري كشورها عرصه زيست‌شناسي، بهداشت و درمان و پزشكي و ... باشد، پزشكي از يك سو هم با اخلاق و عواطف سر و كار دارد، كمتر رشته‌اي است كه دركنار استحكام علمي اين اندازه با عواطف و اخلاق درگير باشد.
نماينده تهران هم‌چنين گفت: در واقع تنها ابزار تخصص پزشكي، كافي نيست، هم‌چنين پزشك با جامعه و مسايل اجتماعي در ارتباط است و مي‌توان گفت اين حرفه جدا از اقتصاد و حقوق هم نيست. جامعه از نظر حقوق در خيلي جاها محتاج نظر شما (پزشك‌ها) است.
وي در ادامه با تاكيد بر رسيدگي مناسب به معلولان و جانبازان در حيطه كار پزشكي گفت: با فاجعه‌اي كه در عراق هر روز رخ مي‌دهد، نياز به رشته شما بيشتر معلوم مي‌شود، چه زمان اين ملت ستمديده مي‌خواهد به اين همه معلولي كه در انفجارها روي دست شان باقي مي‌ماند، رسيدگي كند.
حدادعادل تصريح كرد: هر جا انسان بوده و هست پزشك و پزشكي هم وجود دارد؛ يعني قدمت كار شما به قدمت عمر بشر بوده، وسعت كار شما به وسعت جغرافياي بشر است.
وي در ادامه با بيان اين كه رشته شما با فرهنگ و سنت ما عجين است، گفت: نامگذاري روز تولد ابن سينا به نام روز پزشك نشان مي‌دهد جامعه پزشكي ما اعتماد به نفس پيدا كرده تا بگويد پزشكان كشوري هستيم كه مثل ابن سينا را تربيت كرده است.
وي خطاب به پزشكان گفت: به جاي آن كه دنبال بخش‌هاي منسوخ شده طبابت ابن سينايي باشيم، دنبال چيزي باشيم كه امروز به دردمان مي‌خورد، دراقع در باب نگاه كلي او به انسان برسيم. نكته مهم اين است كه طبيبان قديم نگاه كل نگر به بدن داشتند، درحال حاضر اندك هستند طبيباني كه به كل بدن انسان به عنوان علم پزشكي توجه داشته باشند، تخصص به حدي مورد توجه است كه خود انسان در اين ميان گم شده است.
رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه تشخيص و مداوا را با درك كلي از بدن مورد تاكيد قرار داد و گفت: رشته پزشكي رشته پيچيده‌اي بوده و پزشكي با بخش‌هاي مختلف در ارتباط است، لذا در اينجا ضرورت سازمان دادن در امر پزشكي درك مي‌شود، اگر مثلثي ايجاد كنيد كه يك ضلغ آن پزشكان باشند ضلع ديگرمردم، ضلع ديگر دولت است و مجلس نيز مي‌تواند مركز آن مثلث باشد، چون از يك طرف با دولت براي الزام او به قانون و از طرفي با مردم و سازمان نظام پزشكي در ارتباط است.
حدادعادل با بيان اين‌كه در مجلس سعي شده اين نقش به خوبي ايفا شود، گفت: چرا كه همه مردم از ما انتظار دارند؛ اكثرتذكرات كتبي نمايندگان در خصوص تذكرات پزشكي است، كميسيون بهداشت در كل مجلس كارنامه خوبي دارد ازجمله دربيمه روستاييان كه اعتبار آن در دوره هفتم مجلس 5 برابر شد، سرانه درمان نيز در اين دوره به 5000 هزار تومان رسيد، هم‌چنين قانون نظام پزشكي و تعيين تعرفه را در اين مجلس به تصويب رسانديم و نگذاشتيم وضع از آن چه هست بدتر شود.
وي مبارزه با مواد مخدر، طرح سقط جنين، اختصاص 200 ميليون دلار براي تجهيز بيمارستان‌ها و افزايش مرخصي زايمان به 6 ماه، بيمه درماني روستاييان، اصلاح خدمات پزشكان و اختصاص 600 ميليارد تومان در سال گذشته از سوي مجلس براي جلوگيري از توقف كار بيمارستان‌ها در متمم بودجه را از ديگر اقدامات مجلس برشمرد.
وي در پايان با اشاره به پيشرفت‌هاي صورت گرفته درحوزه پزشكي كشور گفت: بايد راه را براي ورود و درمان بيماران خارجي در كشور باز كرد به جاي آن كه بيماران براي درمان خود به خارج روند و از اين طريق ارز از كشور خارج شود؛ بايد با جديت در پي آن باشيم كه بيماران براي درمان وارد ايران شوند تا از اين طريق ارز وارد كشور شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.18975s, 18q