اندومتریوز بیماری مخصوص زنان است

۱۳۹۱/۱۱/۰۳ - ۱۶:۱۵ - کد خبر: 65712
سلامت نیوز : دبیر علمی دومین کنگره کشوری اندومتریوز گفت: بیماری اندومتریوز مخصوص زنان است، اما کمک به بیمار برای تشخیص درمان آن، یک همکاری بین تمام جوامع علوم پزشکی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر امیرحسن زرنانی که در دومین کنگره کشوری اندومتریوز صحبت می‌کرد، اظهار کرد: اندومتریوز یکی از بیماری‌های شایع است که عوارض روحی، روانی و اقتصادی بسیاری برای بیمار دارد. یکی از دلایلی که به این بیماری توجه نمی‌شود، این است که به طور خاص برای بانوان اتفاق می‌افتد و با هدف آشنایی جامعه با این بیماری، اولین کنگره کشوری اندومتریوز چهار سال قبل با همکاری پژوهشکده ابن‌سینا و دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

وی ادامه داد: اولین کنگره‌ای که در سال 87 برگزار شد، مقالات ارائه شده عمدتا مروری بوده‌اند و برای جمع‌آوری آنها تحقیق صورت نگرفته بود، اما هدف ما این بود که به متخصصان بگوییم اندومتریوز وجود دارد و می‌تواند یک معضل اصلی در جامعه پزشکی باشد.

زرنانی با اشاره به اینکه مقاله‌های امسال همه بر اساس کارهای تحقیقاتی در علوم بالینی وعلوم پایه بود، گفت: از 98 مقاله ارائه شده، نیمی حذف شد و نیمی به صورت سخنرانی و پوستر ارائه گردید. باید در نظر داشته باشیم که اندومتریوز نیاز به تحقیق دارد و تنها با این راه می‌توان آن را شناخت.

دکتر عادل شروین که ریاست اولین کنگره کشوری اندومتریوز را بر عهده داشته است، در این کنگره هم به عنوان دبیر علمی حضور داشت.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این همایش‌ برای شناسایی اندومتریوز برای افراد جامعه است، گفت: این بیماری 150 سال است که وجود دارد اما هنوز آن را نمی‌شناسیم و حتی برای تشخیص آن دچار مشکل هستیم.

وی ادامه داد: بین 6 تا 10 درصد زنان این بیماری را دارند و بیشتر آنها جزو افرادی هستند که دچار قاعدگی دردناک هستند. از طرفی این بیماری هشت سال طول می‌کشد تا تشخیص داده شود و در این مدت می‌تواند زن را از روند زندگی بیاندازد و باعث افسردگی او شود.

دبیر علمی کنگره اندومتریوز با بیان اینکه برای حل بیماری‌هایی مانند سرطان پیشرفت داشته‌ایم، اما اندومتریوز همچنان ناشناخته است و جامعه پزشکی برای حل آن کاری انجام نداده است، به همین دلیل بیماران ناراضی هستند.

شروین با اشاره به اینکه اگر مرکز بزرگی برای درمان اندومتریوز وجود داشته باشد، گام بسیار بزرگی است، گفت: در این مراکز می‌توانیم افراد متخصص را جمع‌آوری کنیم تا هم تحقیقات در این زمینه صورت بگیرد و هم برای درمان بیماران تلاش کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پروین دلاوری
بیمار مبتلا به اندو متریوز هستم و پرستار نیز هستم
2.4331s, 19q