پوکی استخوان سلامت 80 درصد زنان ایرانی را تهدید می کند

۱۳۸۶/۰۶/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6573
پوکی استخوان سلامت 80 درصد زنان ایرانی را تهدید می کند

دکتر محمود شیرازی با اشاره به اینکه 80 درصد زنان ایرانی بعد از 35 سالگی دچار مشکلات استخوانی می شوند، به مهر گفت: پوکی استخوان یکی از شایع ترین بیماریها در بین زنان است.

این متخصص ارتوپدی و جراحی استخوان و مفاصل، از پوکی استخوان به بیماری خطرناکی که تراکم استخوانها را کم می کند، یاد کرد و افزود: پوکی استخوان تا آنجا پیش می رود که ممکن است فرد با یک زمین خوردن ساده برای همیشه بستری شود.

شیرازی با اشاره به اینکه علائم بروز پوکی استخوان در مراحل اولیه به ندرت ظاهر می ‌شود، تصریح کرد: این امر تشخیص بیماری را دشوار می ‌کند.

به گفته وی؛ پوکی استخوان در مراحل بعدی موجب بروز مشکلاتی از قبیل شکستگی مفاصل‌ ران، کمر و ستون مهره ‌ها که غالبا این اولین علامت است، کمردرد شدیدی در یک نقطه خاص که نشانه یک شکستگی است، قوز کردن پشت که موجب انحنای پشت یا قوز درآوردن می‌ شود و کوتاه شدن قد در اثر پوکی استخوان در طی سالهای متمادی، می ‌شود.

این متخصص ارتوپدی و جراحی استخوان و مفاصل اظهار داشت: در افراد مبتلا به این عارضه، استخوانهای ضعیف به راحتی می شکند و به سختی جوش می خورد.

شیرازی، علت شیوع پوکی استخوان در زنان را ناشی از استروژن هورمون زنانه‌ ای که از کاهش توده استخوان جلوگیری می ‌کند، دانست و افزود: تولید استروژن در تخمدانها بعد از یائسگی متوقف شده و ‌در نتیجه از دست رفتن توده استخوان تسریع می‌ شود.

این متخصص ارتوپدی و جراحی استخوان و مفاصل، افزود: زنانی که یائسگی زودرس دارند (قبل از 45 سالگی)، مانند زنانی که تخمدانهای آنها با جراحی از بدن خارج شده است، بیشتر در معرض ابتلاء به پوکی استخوان هستند.

وی به مصرف ویتامین D و کلسیم برای ساخت دوباره استخوانهای از دست رفته و همچنین، ورزش منظم، اشاره کرد و گفت: این توصیه پزشکان برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان است.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.20608s, 18q