سوختگي‌هاي شديد خطر بروز مشكلات قلبي و در نتيجه مرگ را در پي دارد

۱۳۸۶/۰۶/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6577
سوختگي‌هاي شديد خطر بروز مشكلات قلبي و در نتيجه مرگ را در پي دارد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، نرخ مرگ و مير در بين افرادي كه دچار سوختگي‌هاي شديد مي‌شوند بسيار بالا است، اما پيش از اين پزشكان در پيدا كردن علت دقيق مرگ اين افراد سانحه ديده ناموفق بودند.

در اين پژوهش كه بر روي 189 كودك انجام گرفت، گروهي از متخصصان بيمارستان شرينرز دريافتند: افرادي كه دچار سوختگي 80 درصدي شدند فعاليت و كارآيي قلبي آنها به ميزان قابل توجهي كاهش پيدا كرد.

اين متخصصان همچنين دريافتند كه سوختگي در مجموع به ساير اعضاي بدن نيز فشار شديدي وارد مي‌كند.

متاسفانه در حال حاضر اطلاعات بسيار اندكي درباره مكانيسم‌هايي كه منجر به سوءعملكرد دستگاه قلب و عروق مي‌شوند، در اختيار متخصصان است.

وقتي فردي دچار سوختگي مي‌شود يك واكنش التهابي شديد در بدن بروز مي‌كند كه بدنبال آن يك واكنش سوخت و سازي شديد طي روزهاي آتي تظاهر مي‌كند.

اين واكنش شامل يك سوخت و ساز زياد، افزايش دماي بدن و ضايعات ماهيچه‌اي است. براي پاسخگويي به اين تقاضاها براي انرژي در پي سوختگي، بدن از اكثر ذخاير چربي بدن به ميزان بيشتر از حد معمول استفاده مي‌كند.

در اين شرايط اعضاي اصلي بدن مانند قلب و كبد تحت فشار قرار مي‌گيرند و زخم‌ها در زمان طولاني‌تري بهبود مي‌يابند كه در اين صورت بدن مستعد ابتلا به عفونت‌ها مي‌شود.

در اين حالت به ويژه خطر سوءعملكرد قلب و عروق كه بر روي ضربان منظم قلب تاثير نامطلوب مي‌گذارد، افزايش مي‌يابد.

با توجه به اين شرايط متخصصان مي‌گويند كه در درمان اين افراد بايد بر روي طيفي از عوامل شامل واكنش التهابي، مقاومت انسولين، سوخت و ساز شديد و مشكلات قلبي متمركز شد و در اين وضعيت حمايت‌هاي قلبي عروقي از اين افراد بايد بيشتر و به شكل مناسب صورت گيرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44217s, 18q