واریکوسل علایم، علت و درمان

۱۳۹۱/۱۱/۰۵ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 65839
واریکوسل علایم، علت و درمان
سلامت نیوز : واریکوسل باعث بزرگ شدن وریدهای درون کیسه بیضه (اسکروتوم) می شود. اسکروتوم، کیسه ای است که بیضه ها در آن قرار دارد. واریکوسل مشابه واریس وریدهای پاست. واریکوسل، علت شایع تولید اسپرم کم و باکیفیت پایین است و ممکن است به نازایی منجر شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ در همه افراد واریکوسل به یک باره روی تولید اسپرم تاثیر نمی گذارد بلکه به مرور زمان باعث کاهش تولید اسپرم می شود. خوشبختانه اغلب واریکوسل ها به راحتی قابل تشخیص است.

علایم

احساس ناراحتی و سنگینی

با نشستن، ایستادن و یا وارد آوردن فشار فیزیکی ممکن است احساس درد بیشتر و طولانی تر شود.

طی روز، بدتر می شود.

به مرور زمان احتمال بزرگ شدن واریکوسل وجود دارد.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

از آن جا که واریکوسل علایم واضحی ندارد اما در صورت احساس درد یا ورم بیضه نیاز به معاینه پزشک است.

علت

اغلب متخصصان معتقدند، واریکوسل زمانی به وجود می آید که دریچه های داخل وریدها مانع از خون رسانی در آن ها می شود و پس زدن خون باعث گشاد شدن وریدها می شود. واریکوسل اغلب در دوران بلوغ و بیشتر در سمت چپ ایجاد می شود. ایجاد واریکوسل در یک بیضه، می تواند روی تولید اسپرم در هر دو بیضه تاثیر بگذارد.

عوامل خطر

عامل خطر مهمی برای ایجاد واریکوسل وجود ندارد اما محققان می گویند داشتن اضافه وزن احتمال این خطر را افزایش می دهد.

عوارض

کوچک شدن بیضه؛بیضه ها به علت واریکوسل، کوچک می شود. ایجاد اختلال در عملکرد دریچه های وریدی باعث تجمع خون در بیضه ها می شود. وارد آمدن فشار به وریدها و سموم موجود در خون، به بیضه ها آسیب می رساند.

ناباروری؛ رگ های موجود در بیضه، خون را به جریان می اندازد. بنابراین به حفظ درجه حرارت مناسب برای تولید مناسب اسپرم در بیضه ها کمک می کند. با مسدود شدن جریان خون، دمای طبیعی بیضه ها بالا می رود که این امر در شکل گیری و حرکت اسپرم موثر است.

درمان

در بیشتر موارد، واریکوسل نیاز به درمان ندارد. اما اگر واریکوسل باعث درد، تحلیل رفتن بیضه یا ناباروری شود شاید به درمان نیاز باشد. هدف جراحی مسدود کردن وریدهای آسیب دیده و هدایت جریان خون به وریدهای طبیعی است.اگر چه واریکوسل معمولاً در نوجوانی رخ می دهد اما سوالی که پیش می آید این است که آیا باید در همان زمان جراحی کرد یا نه. محققان می گویند در مواردی که فرد دارای علایم تحلیل پیشرونده بیضه و درد باشد یا نتایج آزمایش اسپرم غیرطبیعی باشد، باید حتماً در دوره نوجوانی جراحی شود.

شیوه زندگی و درمان خانگی

اگر دچار ناراحتی خفیف هستید که روی ناباروری تاثیر نمی گذارد، می توانید بعضی مواقع از مسکن های ضعیف استفاده کنید.

برای تسکین از فشار روی بیضه از لباس های زیرطبی استفاده کنید.

این افراد باید از مصرف قند، غذاهای آماده و مواد غذایی تهیه شده با آرد سفید، هله هوله، کافئین و چربی حیوانی بپرهیزند و از میوه های تازه، سبزی و غلات سبوس دار استفاده کنند.

مصرف فیبر برای عملکرد طبیعی سیستم گوارشی لازم است. زیرا یبوست روی وریدهای روده و لگن فشار وارد می کند.

مصرف گوشت طیور، ماهی، اسیدهای چرب ضروری، روغن دانه کتان، روغن ماهی، مغز های خوراکی و زیتون مفید است.

مکمل های حاوی فلاوانوئید، روی، ویتامین C و E مصرف کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85303s, 18q