سنگینی هزینه‌های درمان بر دوش مردم

۱۳۹۱/۱۱/۰۵ - ۱۲:۳۴ - کد خبر: 65844
سلامت نیوز : هزینه ای که مردم بابت درمان از جیب پرداخت می‌كنند، روز‌به‌روز سنگین‌تر می‌شود. درحالی که قرار بود در پایان برنامه چهارم توسعه کشور، این سهم به زیر 30 درصد برسد اما بعد از گذشت 2 سال از آغاز برنامه پنجم، نه فقط کم نشده که برعکس افزایش یافته و به 60 درصد رسیده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ هزینه‌هایی که مردم بخصوص اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه بابت درمان بیماری از جیب پرداخت می‌كنند، هیچ تناسبی با حق بیمه ای که می‌دهند، ندارد. به طوری که سهم مردم از پرداخت هزینه‌های درمان روز به روز در حال افزایش است. به گزارش مهر،بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه که 2 سال هم از پایان زمان اجرای آن می‌‌گذرد، سهم مردم از پرداخت هزینه‌های درمان باید به کمتر از 30 درصد می‌رسید. در حالی که این سهم اکنون به اعتقاد برخی کارشناسان و دست اندرکاران حوزه سلامت، به 70 درصد رسیده و برخی نیز معتقدند که این سهم در حدود 60 درصد است. اما آنچه در این بین مهم است، اینکه برنامه های دولت در حوزه سلامت به گونه ای اجرا نشده که بتواند سهم مردم را کاهش دهد.

دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر سابق بهداشت چندی قبل با یادآوری مشکلاتی که مردم در تامین هزینه‌های درمان با آنها دست و پنجه نرم می‌كنند، گفته بود که در حدود 7.5 درصد مردم با هزینه‌های درمان به زیر خط فقر می‌روند.

اگر بخواهیم این ادعای وزیر سابق بهداشت را بر اساس 75میلیون نفر جمعیت کشورمان بسنجیم، چیزی در حدود 5 میلیون نفر از افراد این جامعه با هزینه‌های درمان به زیر خط فقر می‌روند که به گفته دکتر سیدشهاب‌الدین صدر، رئیس کل سازمان نظام پزشکی، حتی یک نفر از این جمعیت 75میلیونی هم به زیر خط فقر برود، مسئولان باید پاسخگو باشند. این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم مردم از پرداخت هزینه‌های درمان، تا چند ماه قبل و تا زمانی که بازار ارز و... دچار التهاب و بحران نشده بود، در حدود 54.9 درصد بوده است اما هم اکنون این عدد به 60 درصد رسیده است.

البته دکتر حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عقیده ای دیگر در بحث پرداخت هزینه‌های درمان از جیب مردم دارد. او گفته است که هدف قانون‌گذار در برنامه چهارم توسعه کاهش سهم پرداختی مردم به 30 درصد بود در حالی که این اتفاق نیفتاد و پس از آن نیز در قانون برنامه پنجم توسعه و با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش سهم پرداختی مردم در حوزه سلامت این امر در نظر گرفته شده اما متاسفانه طی 2 سال قانون پنجم نیز این اتفاق رخ نداد به طوری که هم‌اکنون سهم پرداختی مردم 70درصد است. این نماینده مجلس البته می‌گوید مشکل به همین شکل خاتمه نیافته و معتقد است که تا پایان سال وضعیت مردم در پرداخت هزینه‌های درمان بدتر خواهد شد. در همین حال عنوان می‌شود که سهم سلامت ایرانی‌ها از محل درآمد ناخالص داخلی (GDP) کمتر از 12 هزار تومان است در حالی که این سرانه در کشورهایی به مراتب فقیرتر از ایران، بیشتر از رقمی است که ما اختصاص داده ایم.

همین مسئله باعث شده تا پرداخت هزینه‌های درمان از جیب مردم رو به افزایش باشد. البته کارشناسان حوزه اقتصاد سلامت بر‌سر سهم سرانه سلامت از محل درآمد ناخالص داخلی اختلاف نظر دارند. به طوری كه برخی موافق افزایش این سرانه هستند اما برخی دیگر معتقدند که افزایش سرانه سلامت نه‌تنها به بهبود وضعیت حوزه درمان کمک نمی‌كند بلکه موجب تشدید اوضاع نابسامان حوزه سلامت نیز می‌شود. از سوی دیگر، بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی به عنوان مامن و پناهگاه مردم کم درآمد و آسیب پذیر جامعه، شرایط مساعدی برای ارائه خدمات مطلوب به مراجعان ندارند. به طوری که در شرایط حاضر، روند کیفی درمان در این بیمارستان‌ها به دلیل مشکلات مالی، به شدت افت کرده و بیماران رضایت چندانی از خدماتی که دریافت می‌كنند، ندارند.

به طوریکه دکتر حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفته است که امروز بیمارستان‌هایی در کشور داریم که برای خرید کیسه زباله خود هم مشکل مالی دارند. وی همچنین از پرداخت نشدن حقوق پزشکان و پرستاران در برخی از این بیمارستان‌ها خبر داده و گفته که شرایط به قدری نامناسب است که امکان پرداخت حقوق پزشکان و پرستاران هم وجود ندارد و این افراد نزدیک به یک سال است که هیچ حقوقی را دریافت نکرده‌اند. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه شرایط حاکم بر بیمارستان‌های دولتی، باعث فرار پزشکان به سمت بیمارستان‌های خصوصی شده است، عنوان داشته که اولویت اول این پزشکان باید بیمارستان های دولتی باشد تا از این طریق بتوانند خدمات بهداشتی مناسبی را به مردم ارائه دهند. شاید یکی از چالش‌های اصلی حوزه سلامت در بروز چنین مشکلاتی برای مردم و بیمارستان‌ها، کمبود اعتبارات حوزه سلامت و تخصیص نیافتن اعتبارات مصوب باشد.

به طوری که سال گذشته از محل 3 هزار میلیارد تومان سهم سلامت از هدفمندی یارانه‌ها، 1150 میلیارد آن به حساب وزارت راه واریز شد در حالی که خود وزارت بهداشت تا آخرین روزهای سال گذشته برای پرداخت حقوق پرسنل بیمارستان‌ها با مشکل مالی مواجه بود. امسال نیز مجلس شورای اسلامی، 6 هزار میلیارد تومان از همین محل برای وزارت بهداشت در نظر گرفت که گفته می‌شد اگر این اعتبار تخصیص یابد، بیمارستان‌های دولتی رایگان خواهند شد که البته تا امروز چنین رویایی محقق نشده و مردم بابت رفتن به این بیمارستان‌ها باید پول پرداخت کنند. این در حالی است که دکتر علی نوبخت حقیقی، دبیر انجمن پیوند اعضای کشور معتقد است که در زمان نفت 10 دلاری بیمارستان‌های دولتی رایگان بودند اما امروز معلوم نیست چه اتفاقی افتاده که مأمن و پناهگاه مردم، پولی شده است. این در حالی است که کارشناسان حوزه سلامت بر این عقیده‌اند که نرخ تورم در حوزه سلامت همواره 2 برابر نرخ تورم در کشور است. بر همین اساس، وقتی بانک مرکزی نرخ تورم در آذر ماه امسال را بیش از 27 درصد اعلام می‌كند، می‌توان گفت که نرخ تورم در حوزه سلامت بالای 54 درصد بوده است.

همانطور که دکتر دستجردی، وزیر سابق بهداشت چند ماه قبل به مدیران این وزارت‌خانه هشدار داده بود که باید کمربندها را بست چون روزهای سخت سلامت فرا رسیده است، به نظر می‌رسد شرایط اینگونه شده و بار هزینه‌های درمان که بر دوش مردم قرار دارد، روز به روز سنگین‌تر می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55314s, 18q