اختلال در باروری با مصرف مکمل های بدنسازی

۱۳۹۱/۱۱/۰۶ - ۱۴:۴۷ - کد خبر: 65909
سلامت نیوز:‌ مکمل های بدنسازی غیر استاندارد که مورد تایید سازمان دارو و غذا نیست به بیماری نارسایی کلیه و غیر مستقیم به بیماری های قلبی عروقی منجر می شود.

دکتر اتاق زاده، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در مکمل های بدنسازی كه به صورت آزمایشگاهی ساخته می شود این مواد ممکن است مورد نیاز بدن نباشد و عوارضی مانند افزایش توده عضلانی ایجاد كند.

وی افزود: بیش از حد مصرف کردن این مکمل های غیر استاندارد که سازمان غذا و دارو نیز این مکمل های بدنسازی را تائید نمی کند باعث به وجود آمدن علائمی می شود.

وی عنوان کرد: علائمی مانند هیکل بزرگ، ریزش مو، صدای کلفت، پر مویی، در نهایت خانم ها علائم مردانه پیدا می کنند و در آقایان حد توان پایین می آید و باروری را در هر دو جنس مختل می کند.

وی تصریح کرد: در کار کبد اختلال ایجاد می شود و یا بیش از حد مصرف کردن چربی های خوب بدن (HDL) خون پایین و چربی های بد بدن کلسترول (LDL) بالا می رود و دفع این مواد از طریق کبد ناتوان می ماند .

وی خاطر نشان کرد: از طرف دیگر کراتینی كه در گوشت و پروتئین موجود است برخی از این مکمل های بدنسازی بیش از حد حاوی کراتین است و موجب عوارض گوارشی مانند دل درد، تهوع، استفراغ،اسهال ، افزایش وزن اتفاق می افتد تا در این صورت در بدن کم آبی به وجود می آید و فرد مجبور است بیش از حد آب مصرف کند و در نتیجه در کار کلیه اختلال ایجاد کند.

وی در مورد عوارض مکمل های بدنسازی غیر استاندارد اظهار نشان کرد: کراتین بیش از حد موجود در این مکمل ها، سنگ کلیه ، نارسایی کلیه ، دیالیزی و در نهایت به مرگ فرد منجر می شود که نشانه مصرف بیش از حد کراتین کم آبی بدن ، عطش است که تا در این صورت باید کراتین قطع شود.

وی در نهایت گفت: افرادی که در معرض مصرف کراتین هستند باید هر 6 ماه یک بار مورد آزمایش قرار بگیرند زیرا مصرف کراتین به طور غیر مستقیم فرد را دچار اختلال در فشار خون ، بیماری قلبی عروقی می کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.57812s, 19q