سموم تاریخ گذشته در کاهو، آلودگی «دیزل» در هوا و فلزات سنگین در مواد پروتئینی

۱۳۹۱/۱۱/۰۷ - ۱۵:۳۵ - کد خبر: 65971
سلامت نیوز :معصومه ابتکار امروز در همایش سرطان و پیشگیری که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، افزود: 71.4 درصد مردم ایران بر اساس آخرین سرشماری سال 90 در شهرها زندگی می‌کنند اما علی‌رغم سرعت بالای شهرنشینی توسعه پایدار رخ نداده است و آلاینده‌های زیست محیطی با سرعت بسیار بالا در حال شکل‌گیری است و شیب صعودی افزایش سرطان را در کشور شاهد هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی ادامه داد: افزایش آلاینده‌های زیست محیطی به قدری است که طبق آمارها 30 درصد عوامل سرطان‌زا منشاء محیطی و زیست محیطی دارند که البته قابل پیشگیری است و شیوه زندگی و آلاینده‌هایی که روزانه فرد با آنها مواجه می‌شود نقطه آغاز پیشگیری است.

ابتکار در مورد وضعیت شهر تهران گفت: آلودگی هوا بزرگترین معضل زیست محیطی است و در سال 84 برنامه علمی برای کنترل آلودگی هوا بر اساس داده‌ها و تجربیات بین‌المللی عملیاتی شد اما متأسفانه به تعطیل کشانده شد و استاندارد‌ها ارتقاء نیافت.

دانشیار ایمونولوژی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: ذرات کمتر از 2.5 میکرون بسیار خطرناک است و از سوی سازمان بهداشت جهانی حدود 4 ماه گذشته ذرات ریز خطرناک دیگری با نام ذرات دیزل شناسایی شد که از عوامل سرطان‌زا محسوب می‌شود.

وی گفت: در تهران از این آلودگی ها رنج می‌بریم و دو آلاینده‌ای که از سال 88 در تهران افزایش یافته و در شهرهای دیگر دنیا وجود ندارد بنزن است که در ایجاد سرطان خون نقش دارد و فیبر آزبست که در ایجاد سرطان ریه موثر است، نیز شناسایی شده و به طور قطع در ایجاد این سرطان‌ها نقش اساسی دارند. اما از سوی دستگاه‌های مسئول اقدام جدی انجام نشده است.

ابتکار با اشاره به برنامه کنترل آلودگی هوا در شورای شهر افزود: جلسات متعددی در این زمینه برگزار شد اما محدودیتها، موانع و همچنین عدم اجرای برنامه در سطح ملی باعث ناکامی این جلسات شد.

وی افزود: بارها هشدار داده و اعلام کرده‌ایم که علت رشد سرطان در کشور به عوامل عجیب و غریب مربوط نمی‌شود دلایل روشنی دارد و راه‌حل آن نیز مشخص است. همان گونه که شهرهای دیگر جهان مسائل پیچیده را حل کردند بنابراین در این زمینه به جلب مشارکت مردم، مدیریت مناسب و اراده ملی نیازمند هستیم.

رئیس کمیته محیط ‌زیست شورای شهر تهران نسبت به وجود بقایای سموم، نیترات و کود شیمیایی و اقلام غذایی هشدار دارد و افزود: آمارها مسائل نگران‌کننده‌ای را نیز نشان می‌دهند البته در سطح شهر تهران موانع متعددی را وضع کردیم. اما به طور کلی اجرا نشد.

وی تصریح کرد: 90 درصد فرآورده‌های غذایی تهران از میادین میوه و تره‌بار عبور می‌کند و بر خلاف تمایل مسئولان شهری آنها را قانع کردیم تا مواد غذایی با نظارت جدی به دست مردم برسد.بنابراین در سال 88 تمام مواد غذایی از نظر فلزات سنگین و غیره باید پایش می‌شد. با وزارت جهاد کشاورزی جلساتی را برگزار کرده‌ایم و نتیجه این شد که محصولات خارج از استاندارد‌ها به تدریج حذف شوند.

ابتکار گفت: در حال حاضر اکثر اقلام پروتئینی، میوه و سبزی در شهر تهران از سال گذشته بر اساس مجوزها و استانداردهای لازم پایش شده و این نتایج نگران کننده بوده است.

سموم خارج از رده در کاهوها

رئیس کمیته محیط ‌زیست شورای شهر تهران افزود: بر اساس این نتایج،در بسیاری از سبزیجات پهن‌برگ و کاهو بقایای سموم از رده خارج شده مشاهده شده و سموم از تاریخ گذشته یا توصیه نشده در این اقلام دیده شده است.

وی تصریح کرد: همچنین میزان نیترات و فلزات سنگین در مواد پروتئینی بیش از حد استاندارد‌ها و نیاز وجود دارد.

عقب ماندگی وزارت بهداشت

وی گفت: سالهاست بخش‌های نظارت بر موادغذایی و وزارت بهداشت عقب‌ماندگی دارند و حرکت جدی در این زمینه انجام نداده‌اند. در حالی که باید حرکات را در سطوح ملی آغاز کنیم.

این دانشیار ایمونولوژی دانشگاه تربیت مدرس در مورد پایش امواج نیز گفت: انواع امواج را از طریق دکل‌های مخابراتی و سایر منابع در سطح شهر تهران شاهد بودیم بنابراین شورای شهر در سال 89 نظارت بر تمام امواج صادره از سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت و سایر منابع را تصویب کرد. اما در سطح شهر فقدان سیستم پایش و نظارت وجود دارد که با مخالفت و رد شدن مواجه شد.

وی افزود: در چند ماه اخیر این مصوبه شورای شهر عملیاتی شده و تمام امواج صادره از مراکز مختلف قائل به نظارت شده‌اند و هیچ موجی در این مورد استثنا نیست.

اشعه خطرناک UV

ابتکار همچنین در مورد تابش UV گفت: میزان تابش این اشعه در شدید‌ترین حالت بین 10 تا 12 است. که در تهران در اغلب موارد بین 9 و 11 گزارش شده است.

وی تصریح کرد: در این مورد اطلاع‌رسانی مناسب را خواستاریم تا مردم با استفاده از عینک آفتابی، کرم‌های ضد آفتاب و پوشش مناسب از پوست و چشم خود محافظت کنند.

ابتکار در مورد شرایط محیط زیست نیز گفت: مسئولیت اصلی در مورد آلاینده‌های محیط زیست برعهده دولت‌ها و مسئولان اجرایی است به طوری که حفظ محیط زیست وظیفه حاکمیتی و رسالت اصلی دولت‌ها حفظ و ارتقاء محیط زیست است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد تنزل جایگاه محیط زیست کشورمان در سطح بین‌المللی هستیم به طوری که طبق شاخص‌های جهانی 63 رتبه در عملکرد زیست‌محیطی افت کرده‌ایم.

وی افزود: دولت‌ها نسبت به وظایف خود در ارتقاء بهبود محیط زیست باید جدی‌تر باشند تا مردم کمتر در معرض آلودگی‌ها قرار گیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.64728s, 18q