بیمارستان‌ها دومین کار پرخطر دنیا را انجام می‌دهند/"مدیریت خطر" در بیمارستان‌ها ضروری است

۱۳۹۱/۱۱/۰۷ - ۱۶:۵۴ - کد خبر: 65992

سلامت نیوز : مدیرکل مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی با بیان این که بیمارستان‌ها دومین کار پرخطر دنیا را انجام می‌دهند بر ضرورت «مدیریت خطر» در بیمارستان‌ها تاکید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر رواقی در دومین جشنواره کشوری حاکمیت بالینی و ایمنی بیمار با ارائه گزارش اقدامات انجام شده در راستای استقرار برنامه حاکمیت خدمات بالینی در بیمارستان‌ها از دو سال گذشته، گفت: سیاست معاونت درمان در امر ارتقای کیفیت خدمات بر اساس مدل حاکمیت بالینی است. بر این اساس با شکل گرفتن معاونت درمان در وزارتخانه، چهار اداره استانداردها، مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی، اداره اورژانس‌ها و همچنین اداره نظارت، ارزشیابی و اعتباربخشی در مجموعه معاونت درمان شکل گرفت.

وی گفت: یکی از چالش‌های بیمارستان‌ها آن بود که در زمینه ارتقای کیفیت خدمات بیمارستان‌ها یک مدل فرا مشمول در کشور وجود نداشت. حاکمیت خدمات بالینی نیز مدلی نیست که معجزه کند، اما مبنایش آن است که «سلامتی‌ها» را برای «سلامتی‌ها» نوشته‌اند. حاکمیت بالینی یک چارچوب است که قلب آن استانداردمحوری است و به سمت ارتقای دائمی خدمات حرکت می‌کند.

رواقی با بیان اینکه هفت محور در استقرار حاکمیت خدمات بالینی در بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده است، گفت: مدیریت و رهبری، مدیریت خطر و ایمنی بیمار، مدیریت کارکنان و آموزش، استفاده از اطلاعات، تعامل با بیماران و جامعه، ممیزی بالینی و اثربخش، هفت محور حاکمیت خدمات بالینی را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی گفت: دومین کار پرخطر در دنیا را بیمارستان‌ها انجام می‌دهند. بنابراین لازم است در این مراکز مدیریت خطر صورت گیرد. طی دو سال گذشته در این زمینه اقداماتی را شروع کردیم، اما هنوز راه زیادی مانده است. همچنین از آنجا که اعتباربخشی در بیمارستان‌ها جاری است، استانداردهایمان را با این امر مطابق کرده‌ایم.

وی با اشاره به ابلاغیه سازمان جهانی بهداشت به کشورهای منطقه امرو در زمینه بیمارستان‌های دوستدار ایمنی، گفت: مبحث بیمارستان‌های دوستدار ایمنی را در داخل استانداردهای حاکمیت خدمات بالینی جای دادیم. بر این اساس اکنون بیمارستان‌های کشور از یک مدل و زبان مشترک برخوردارند. هیچ کشوری در این زمینه زودتر از 15 سال نتوانسته‌ است به نتیجه برسد. بر این اساس ما در ابتدای راه قرار داریم.

رواقی با تاکید بر اینکه نقش پزشکان در حاکمیت خدمات بالینی، گفت: نقش پزشکان در این برنامه بسیار مهم است و دست آنها را برای اجرا می‌فشاریم. اکنون دفاتر حاکمیت بالینی در بیمارستان‌ها ایجاد شده و مستندسازی آغاز شده است. توانمندسازی کارشناسان حاکمیت بالینی با ارائه آموزش‌های لازم نیز آغاز شده است.

مدیرکل مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی افزود: امسال 95 درصد بیمارستان‌های کشور «خودارزیابی» شده‌اند و ما نیز حدود 20 درصد بیمارستان‌ها یعنی 130 بیمارستان را ارزیابی کشوری کرده‌ایم و بر اساس این ارزیابی‌ها، معتقدیم نسبت به سال گذشته رضایت نسبی وجود دارد.

وی تاکید کرد: برای سال آینده در پنج محور تاکید ویژه داریم. اثربخشی بالینی با استقرار راهنمای بالینی، یکی از این تاکیدات است. حاکمیت بالینی بدون راهنمای بالینی معنی ندارد و بر این اساس باید اعضای هیات علمی در این برنامه وارد شوند. بر روی گایدلاین‌ها نیز باید ممیزی داشته باشیم. در این حوزه کار بسیار سنگینی را آغاز کرده‌ایم. مشارکت پزشکان نیز به طور جدی در این برنامه نیاز است. تکریم بیماران و مدیریت خطر نیز از دیگر محورهای پنج گانه مورد تاکید برای سال آینده خواهند بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.78559s, 19q