نوآوری یک نوجوان 15ساله برای تشخیص سرطان

۱۳۹۱/۱۱/۱۱ - ۱۶:۰۲ - کد خبر: 66277
سلامت نیوز : یک پسر 15 ساله آزمایش کم هزینه ای را ابداع کرده است که می تواند مراحله اولیه سرطان کشنده لوزالمعده را تشخیص و جان میلیونها نفر را نجات دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ جک آندراکا از شهر کراوسویل، مریلند در آمریکا یک آزمایش ساده برای تشخیص سطوح mesothelin ابداع کرده است. تعیین سطح mesothelin ها یک شاخص زیستی برای مراحل اولیه سرطان لوزالمعده هستند که در خون و ادرار مشاهده می شوند.

این نوآوری می تواند درمان انقلابی این بیماری باشد. بیماری که پس از 5 سال از هر 20 نفر مبتلا 19 نفر را به کام مرگ می کشد و علت اصلی این آمار بالای مرگ و میر برای سرطان لوزالمعده دشوار بودن تشخیص آن تا مراحل پایانی است.

اختراج جک که ماه گذشته وی به خاطر آن جایزه 75 هزار دلاری را در جشنواره علوم اینتل برنده شد، به این معنا است که پیش از تهاجمی شدن، بیماران با یک روش ساده به سرطان لوزالمعده پی می برند.

حسگر جدید وی که در مراحل ثبت اختراع به سر می برد می تواند 28 بار سریع تر ، 28 بار کم هزینه تر و 100 بار حساستر از آزمایشهای کنونی باشد. بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده در نتیجه ابداع این آزمایش می توانند در مراحل اولیه ، وقتی که هنوز شانس موثر بودن درمان وجود دارد اقدام کنند و شانس زنده ماندن خود را نزدیک به 100 درصد افزایش دهند.

این آزمایش شبیه نوارهای آزمایش دیابت کار می کند، این نوارهای کاغذی تنها به یک قطره خون را برای تشخیص وجود شاخص زیستی mesothelin نیاز دارند و گفته می شود که درجه اطمینان به آن تا 99 درصد است و هزینه آن تنها 3 سنت است.

نکته جالب این است که این آزمایش ساده می تواند برای تشخیص سرطان تخمدان و سرطان ریه نیز مورد استفاده قرار بگیرد و به سادگی می توان آن را برای تشخیص شاخصهای زیستی از شرایط دیگر تغییر داد.

وقتی که یکی از دوستان خانوادگی جک در نتیجه سرطان لوزالمعده جان خود را از دست داد، جک کار روی این آزمایش را آغاز کرد و با خواندن یک مقاله علمی درباره نانولوله های کربن در زیست شناسی فکر ابداع این آزمایش در ذهنش جرقه زد.

اما این مقاله کافی نبود، کار مستمر و جدی این نوجوان توسط 197 دانشمندی که وی ملتمسانه از آنها درخواست کمک کرد رد شد اما در نهایت دکتر آنیربان میترا استاد آسیب شناسی و تومورشناسی دانشگاه جان هاپکینز موافقت کرد که فضایی در آزمایشگاه در اختیار وی گذاشته و در فرآیند تولید این آزمایش کار وی را مورد نظارت قرار دهد.

اکنون روش این نوجوان قرار است وارد بازار مصرف شود و در دسترس مردم قرار بگیرد. روشی که وی اعتقا دارد می تواند تعادل قدرت در پزشکی را تغییر دهد و موجب شود که هر کس پزشک خود بوده و به محض این که فکر می کند مبتلا به این بیماری است می تواند شک خود را بررسی کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.3567s, 18q