زنان قرص‌ها و داروهای هورمونی را تنها با نظر پزشک استفاده کنند

۱۳۹۱/۱۱/۱۲ - ۱۳:۴۹ - کد خبر: 66309
سلامت نیوز : رییس مرکز تحقیقات جراحی سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هر چه رشد جمعیت، طول عمر و امید به زندگی افراد بیشتر شود، شانس ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد، چون سرطان به طور معمول بیماری دوران بزرگسالی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر فاطمه همایی ضمن بیان این مطلب، نسبت به افزایش یک و نیم تا دو برابری میزان ابتلا به سرطان در کشور طی سال‌های آینده هشدار داد و افزود: امروز ثابت شده که سرطان با مصرف دخانیات، کم تحرکی، چاقی و مصرف فست‌فودها ارتباط مستقیم دارد.

این دانشیار رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان، عنوان کرد: با توجه به این که علت اصلی در بروز بسیاری از سرطان‌ها شناخته شده نیست، بهترین شیوه برای پیشگیری شناخت عوامل خطر است و باید به خاطر داشت که در 50 درصد موارد ابتلا، قابلیت تشخیص زودرس وجود دارد و لازمه آن، فقط این است که مردم نسبت به پیگیری بموقع هراس نداشته باشند.

وی غربالگری را یکی از راهکارهای مهم برای تشخیص زودرس و درمان بموقع دانست و تأکید کرد: باید در بین افراد سالم بدنبال نشانه‌های بیماری سرطان بگردیم تا اثربخشی لازم را داشته باشد که البته این امر هم نیازمند نیروی انسانی متخصص و صرف بودجه‌های هنگفت است.

سن بروز ابتلا به سرطان پستان در زنان ایرانی پایین‌تر است

رییس مرکز تحقیقات سرطان علوم پزشکی مشهد با اشاره به آمار سال 88، سرطان پستان را شایع‌ترین سرطان بین زنان و مردان ایرانی دانست و افزود: بطورکلی میزان ابتلا به سرطان در کشور ما کمتر از کشورهای غربی است ولی متأسفانه اشکالاتی وجود دارد که نیازمند توجه بیشتر است. برای نمونه سن بروز ابتلا سرطان پستان در زنان ایرانی 10 تا 15 سال کمتر از کشورهای توسعه یافته یعنی 48 سال است.

به گفته همایی، اگر در کشورهای غربی بطور معمول مادربزرگ‌ها مبتلا به سرطان پستان می‌شوند، در کشور ما متأسفانه مادران به این بیماری مبتلا می‌شوند و از همه مهمتر این که بیماری هنگام تشخیص در مرحله پیشرفته است.

وی با بیان این که در 80 درصد موارد، سرطان پستان در کشور ما در مرحله دو و سه بیماری تشخیص داده می‌شود که اندازه تومور بزرگتر از دو سانتی متر شده و ناحیه زیر بغل را درگیر کرده است، آن را فاجعه بزرگی دانست و اظهار کرد: به این ترتیب در 70 درصد سرطان‌های پستان اندازه تومور بزرگتر از دو سانتی متر بوده و 60 درصد زنان هنگام تشخیص، زیر بغلشان درگیر تورمور شده است.

دانشیار رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: این درحالیست که در کشورهای پیشرفته، بیماری 22 درصد مبتلایان در مرحله صفر تشخیص داده می‌شود یعنی هنوز تهاجم آغاز نشده است.

زنان قرص‌ها و داروهای هورمونی را کمتر و با نظر پزشک استفاده کنند

وی افزایش استروژن (هورمون‌های جنسی)، سبک زندگی، کم‌تحرکی و چاقی را از ریسک فاکتورهای مهم ابتلا به سرطان پستان برشمرد و تأکید کرد: زنان قرص‌ها و داروهای هورمونی را کمتر و با نظر پزشک استفاده کنند و با اصلاح سبک زندگی و برخورد مناسب با عوامل خطر از ابتلا به این نوع سرطان پیشگیری کنند.

همایی همچنین توصیه کرد: از آنجا که انجام غربالگری زمانبر و هزینه بردار است، بهتر است برای تشخیص زودرس، دست‌های خوبی تربیت کنیم که بطور قطع بهتر از داشتن دستگاه‌های خوب است و به این ترتیب زنان پس از آموزش، با معاینه خویش براحتی قادر به کشف توده‌های احتمالی در ناحیه پستان هستند که حداقل یک سانتی متر است.

هرچه میزان استروژن در بدن بیشتر باشد ریسک ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد

وی، هورمون تراپی بعد از یائسگی را خطرناک دانست و هشدار داد که هرچه میزان استروژن در بدن بیشتر باشد، ریسک ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد.

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین از سرطان مری به عنوان دومین سرطان شایع در مردان و سومین سرطان شایع در بین زنان یاد کرد و گفت: شمال استان خراسان در کمربند جغرافیایی این سرطان قرار دارد و متأسفانه فرد با احساس گیر کردن غذا در مسیر گوارش خود مراجعه می‌کند که این زمان، بیماری در مرحله پیشرفته بوده و تومور یک سوم قطر داخلی مری را پر کرده است و بنابراین احتمال درمان قطعی خیلی کاهش می‌یابد.

تحریک مخاط مری شانس ابتلا به سرطان مری را افزایش می‌دهد

همایی با بیان این که بیشتر ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان مری هنوز شناخته شده نیست، تصریح کرد: به طور کلی در افرادی که دچار ترش کردن‌های مداوم(ریفلاکس) و برگشت غذا و اسید معده می‌شوند، بدلیل تحریک مخاط مری شانس ابتلا به سرطان مری افزایش می‌یابد. از این رو توصیه اکید می‌شود افراد با مراجعه به پزشک ریفلاکس خود را درمان یا کنترل کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.96853s, 18q