کشف زودرس، عامل درمان ۹۵ درصد سرطان‌ها

۱۳۹۱/۱۱/۱۲ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 66335

سلامت نیوز :فوق تخصص خون و سرطان بیمارستان شهید صدوقی یزد با تاکید بر مراجعه سریع به مراکز درمانی در صورت بروز اولین علائم سرطان، گفت: درمان سرطان در مراحل اولیه بسیار موثر‌تر از درمان در مراحل پیشرفته‌تر است به عبارت دیگر؛ تقریبا ۹۵ درصد سرطان‌ها در‌ همان مراحل اولیه به طور کامل درمان می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمد فرات یزدی پیشگیری و غربالگری در سرطان را دو نکته بسیار اساسی در سرطان‌ها اشاره کرد و یادآور شد: برخی مبتلایان به سرطان هستند از بیماری خود به علت نبود علامت بی‌اطلاع هستند و این در حالی است که کشف زودرس سرطان ۹۵ درصد از سرطان‌ها را قابل درمان می‌کند.

این آنکولوژیست ضمن تاکید بر مراجعه سریع به مراکز درمانی در صورت بروز اولین علائم گفت: درمان سرطان در مراحل اولیه بسیار موثر‌تر از درمان در مراحل پیشرفته‌تر است. تقریبا ۹۵ درصد سرطان‌ها در‌همان مراحل اولیه به طور کامل درمان می‌شوند.

دکتر فرات تصریح کرد: نکته با اهمیت در درمان و بهبود سرطان‌ها، بیماریابی و غربالگری است؛ یعنی کشف سرطان قبل از بروز علامت، زیرا کشف سرطان در این مرحله با درمان موثر می‌تواند صد در صد بهبود یابد.

وی با اشاره به اینکه غربالگری معمولا از ۴۰سالگی شروع می‌شود، گفت: اقدامات غربالگری شامل معاینه سالیانه توسط پزشک، پاپ اسمیر، ماموگرافی، بررسی خون مخفی در مدفوع و کولونوسکوپی از جمله اقدامات غربالگری است که باید توسط پزشک در یک برنامه منظم انجام پذیرد.

ژنتیک از عوامل موثر در بروز سرطان‌ها

وی در ادامه عنوان کرد: تغذیه نامناسب، بی‌تحرکی، آلودگی هوا، تماس با مواد شیمیایی، رفتارهای پر خطر جنسی، استعمال دخانیات، استرس و عدم رعایت بهداشت فردی در کنار عوامل ذاتی و ژنتیک از عوامل موثر در بروز سرطان‌ها هستند.

این پزشک به منظور پیشگیری از بروز سرطان توصیه کرد: تماس با مواد شیمیایی و کاهش آلودگی‌های صنعتی شهری، رعایت بهداشت در محیط کار، کاهش فست فود‌ها و حذف غذاهای پرچرب، افزایش فعالیت بدنی و ورزش منظم از مهمترین عواملی است که منجر به کاهش میزان سرطان در جوامع بشری می‌شود.

این فوق تخصص خون و انکولوژی با تاکید بر کاهش میزان استرس در افراد خاطرنشان کرد: استرس فاکتورهای سرطان زایی را بیشتر می‌کند، چرا که استرس در سیستم دفاعی و ایمنی بدن اختلال ایجاد می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.19868s, 18q