ارزان بودن دارو باعث افزايش مصرف خودسرانه دارو شده است

۱۳۸۶/۰۶/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6639
ارزان بودن دارو باعث افزايش مصرف خودسرانه دارو شده است

دكتر "مصطفي كريمي" روز دوشنبه در گفت و گو با  ايرنا با بيان اين مطلب افزود طبق استاندارهاي موجود، ايران يكي از ارزان‌ترين كشورها از نظر قيمت دارو است كه همين امر منجر به افزايش خوددرماني و مصرف خودسرانه دارو در كشور شده است.

وي افزود مردم معمولا بدون اينكه طول دوره درمان را كامل كنند براي مدت كوتاهي و بعد از اينكه تا حدودي علايم بيماري رفع شد دارو را مصرف مي‌كنند.

وي اضافه كرد اين امر باعث مي‌شود دارو مطلوبيت و اثر مثبتي را كه بايد داشته باشد به جا نگذارد و همچنين باعث مي‌شود بدن بيمار نسبت به بيماري مقاومت دارويي پيدا كند.

قائم مقام مدير كل دارويي وزارت بهداشت گفت به علت فرهنگ نامناسب مصرف دارو افراد بعد از تهيه دارو به مدت كوتاهي بدون اينكه طول دوره درمان را كامل كنند و با رفع علايم ظاهري بيماري دارو را كنار مي‌گذارند كه اغلب به علت نگهداري در شرايط نامناسب بعد از مدتي فاسد مي‌شوند.

وي در خصوص كيفيت داروهاي ايراني گفت در بررسي‌هاي مختلفي كه در مقايسه داروهاي داخلي با داروهاي خارجي صورت گرفته داروهاي ساخت داخل در بسياري از موارد نه تنها همپاي داروي خارجي بوده بلكه در مواري از كيفيت بهتري نيز برخوردار بوده است.

داروهاي ساخت داخل از كيفيت خوبي برخوردار هستند كه اگر با تشخيص و تجويز مناسب، مصرف به موقع و ادامه طول دوره درمان و در شرايط مناسب نگهداري شوند نتايج بسيار مطلوبي را خواهند داشت.

وي گفت هم اكنون حدود ‪ ۹۵‬درصد داروي مورد نياز كشور با فعاليت ‪۶۵‬ شركت داروسازي داخل تهيه مي‌شود، پنج درصد داروهاي وارداتي مربوط به داروهاي بيماران خاص شامل بيماران سرطاني، هموفيلي و تالاسمي است.

دكتر كريمي يادآور شد در سال گذشته ‪ ۶۵‬ميليون دلار دارو صادر شده است كه بيشتر اين صادرات به كشورهاي همسايه ، كشورهاي آفريقايي، آسيايي و استراليا انجام شده است.

وي با اشاره به اينكه يكي از ابزار مهم براي موفقيت در بازارهاي خارجي افزايش كيفيت بسته‌بندي داروها است افزود پيروزي صنعت داروسازي داخلي در مواجهه با داروهاي خارجي تنها در صورت ارتقاي كيفيت داروهاي ساخت داخل امكان پذير است.

دكتر كريمي گفت در صنعت داروسازي اصول ‪ GMP‬از استانداردهاي توليد و ساخت دارو به شمار مي‌روند كه اين استانداردها را مراكز بين‌المللي ساخت و توليد دارو تدوين مي‌كنند.

به گفته وي يكي از اصول ‪ GMP‬سيستم معتبرسازي فرايندهاي توليد دارو يا ‪ Process Validation‬است كه در اين فرايند تمامي استاندارهاي توليد دارو با بالاترين كيفيت بايد مورد توجه قرار گيرد.

‪ GMP‬مخفف ‪ Good Manufacturing Practice‬به معناي روشها يا تكنيك‌هاي مناسب در توليد است.

روز پنجم شهريورماه به مناسبت تولد حكيم محمد زكرياي رازي به عنوان روز داروسازي نام‌گذاري شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13724s, 19q