سالانه يك ميليارد دلار فرآورده آرايشي در ايران مصرف مي‌شود

۱۳۸۶/۰۶/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6643
سالانه يك ميليارد دلار فرآورده آرايشي در ايران مصرف مي‌شود

رسول ديناروند در گفتگو با فارس، افزود: حجم بالاي خريد و فروش و مصرف فرآورده هاي آرايشي- بهداشتي و تنوع اين كالاها از دو جهت نياز به نظارت جدي دارد، اول اينكه اين كالاها به هر حال مصرف انساني دارند و ممكن است آثار سوء پوستي يا عوارض ديگر داشته باشند. از طرف ديگر مخاطبان اين محصولات رو به افزايش است.
وي افزود: ادعاهاي مختلفي در مورد فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي وجود دارد، لاغري‌هاي موضعي و فرآيند‌هاي آنتي سلولي و صدها ادعاي ديگر، تنوع اين مواد و گسترش فرهنگ مصرف اين فرآورده‌ها نظارت جدي بر آنها را براي حفظ سلامت مردم ضروري مي‌كند.
ديناروند گفت: بخشي از اين فرآورده‌ها قانوني هستند چون به خصوص در دو سال اخير فرآيند ثبت فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي داخلي و وارداتي منظم تر شده است و اكنون بيش از 300 شركت توليدي و وارداتي ثبت شده اين كالاها را داريم كه فرآورده هاي آنها ثبت شده است.
وي افزود: با اين وجود كماكان واردات غير قانوني و غير مجاز فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي به كشور وجود دارد و توزيع اجناس تقلبي به شدت رواج دارد، برخي فرآورده‌هاي اصلي در كشور وارد مي‌شوند كه ما 6 نوع تقلبي آن را در بازار شناسايي كرده‌ايم و اين علامت خطري است كه سلامت مردم را تهديد مي‌كند.
معاون وزير بهداشت ادامه داد: از نظر ما فرآورده‌هاي آرايشي- بهداشتي كه در داروخانه‌ها عرضه مي‌شوند، مجاز هستند و اعتبار دارند زيرا عمده اين كالاها از مسير قانوني توليد يا توزيع شده‌اند اما بيشتر فرآورده‌هايي كه در سوپر ماركتها و به خصوص در برخي بازارها به صورت فله‌اي عرضه مي‌شوند، غير مجاز هستند.
وي گفت: در برخي شهرها فرآورده‌هاي قاچاق اين محصولات بازار خاص دارد در همين تهران هم اين محصولات بازار مخصوص دارد و در شهرهاي ديگر مانند شيراز هم اين نوع بازارها وجود دارند.
ديناروند افزود:‌ اهميت نظارت بر اين بازار بزرگ باعث شد در چارت جديد وزارت بهداشت كه تصويب شده و منتظر ابلاغ آن هستيم اداره كل جديد نظارت بر مواد آرايشي و بهداشتي مصوب شود تا كنترل كيفيت توليد و عرضه اين محصولات اعم از محصولات داخلي، خارجي و نظارت در بازار اين فرآورده‌ها تقويت شود.
وي گفت: با ايجاد اين اداره كل افزايش نيروي انساني نخواهيم داشت بلكه با يكسري جا به جايي‌ها جايگاه نظارت بر اين فرآورده ها در كشور ارتقا مي‌يابد.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.70104s, 18q