ارتباط مالی پزشک و بیمار در برنامه پزشک خانواده قطع می‌شود

۱۳۹۱/۱۱/۱۴ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 66438

سلامت نیوز : سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در برنامه پزشک خانواده ارتباط مالی جدی بین پزشک و بیمار به وجود نخواهد آمد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمدحسن طریقت منفرد در نشستی که به منظور بررسی آخرین وضعیت برنامه ملی پزشک خانواده شهری در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد، با تأکید بر اینکه بیمار محوری و بیمار سالاری در این طرح به وجود می آید، افزود: با پیشرفت علم و تکنولوژی هزینه‌های درمان و بهداشت نیز افزایش یافته است لذا استفاده بهینه از منابع بخش درمان از دغدغه‌های کشورها به شمار می رود.

وی با بیان اینکه 80 درصد امکانات بهداشتی درمانی ایران در بخش دولتی متمرکز شده، اظهار داشت: حداکثر بهره وری از امکانات بخش دولتی بار سنگین پرداخت مستقیم از جیب بیمار را به حداقل می رساند.

سرپرست وزارت بهداشت، ساماندهی خدمات و مصرف به دلیل محدودیت منابع بهداشتی و درمانی را یکی از دغدغه‌های فعالان عرصه سلامت در دنیا عنوان و تصریح کرد: معتقدیم با اجرای برنامه پزشک خانواده از مصارف غیرضروری جلوگیری به عمل می‌آید.

دکتر طریقت منفرد، ادامه داد: مازندران یکی از استان‌های پیشگام در اجرای این برنامه ملی است و از آن حمایت می‌کنیم.

بررسی آخرین وضعیت برنامه ملی پزشک خانواده شهری در مازندران

براساس این گزارش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در این نشست برنامه پزشک خانواده را یکی از برنامه های اساسی حوزه سلامت عنوان و تصریح کرد: قطع ارتباط مالی پزشک با بیمار، ایجاد بازار کار پزشکان، افزایش رضایتمندی مردم، ارایه خدمات به بیماران با رعایت تعرفه دولتی مصوب و کم شدن ارجاع به مراکز خارج از استان از مهمترین دستاوردهای اجرای این برنامه است.

دکتر محمد مهدی ناصحی، با اشاره به اینکه جمعیت شناور این استان 4 برابر جمعیت واقعی است، افزود: این جمعیت شناور فشار بهداشتی درمانی بر استان وارد می آورد.

وی به بیان عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مازندران پرداخت و تصریح کرد: این دانشگاه با 9 دانشکده، 6 مرکز آموزشی درمانی، 17 شبکه بهداشت و درمان، 244 مرکز بهداشتی درمانی و 1109 خانه بهداشت در حال خدمت رسانی به مردم استان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به وجود 374 عضو هیئت علمی در مجموعه این دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: 5 هزار و 547 دانشجو در 83 رشته دانشگاهی به تحصیل اشتغال دارند.

دکتر ناصحی، با بیان اینکه شاخصهای بهداشتی در استان از میانگین مطلوبی برخوردار است، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون مرگ مادر باردار درمازندران گزارش نشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مطالعات انجام شده در خصوص میزان سموم باقی مانده در محصولات خیار- کدو خورشتی- برنج و توت فرنگی اشاره و تصریح کرد: مصرف سم در مازندران 4 برابر میانگین مصرف کشوری است لذا ارایه راهکارهای اجرایی برای برون رفت از این معضل الزامی است.

قائم مقام وزیر بهداشت در مازندران، با بیان اینکه مراکز تحقیقاتی را به سمت مطالعه در خصوص بیماریهای قلبی عروقی- حوادث- سرطانها سوق دادیم، اظهار داشت: 12 مرکز تحقیقات در استان وجود دارد.

دکتر ناصحی، کسب رتبه های اول در اجرای شناسنامه ملی سلامت - طرح تکریم ارباب رجوع- در حوزه پژوهشی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ دو کشور- رتبه دوم در بین معاونتهای توسعه- رشد 6 درصدی تعداد مقالات- راه اندازی آزمایشگاه جامع شمال کشور- تکمیل خانه های بهداشت و دریافت موافقتهای مربوطه برای راه اندازی رشته های جدید را از دیگر دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران طی چند سال اخیر عنوان کرد.

برای اجرای مطلوب برنامه پزشک خانواده مازندران به 6 بلوک درمانی تقسیم شد

براساس این گزارش، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز درحاشیه بازدید سرپرست وزارت بهداشت از مراکز مجری برنامه پزشک خانواده در شهرستان قائمشهر گفت: به منظور ارایه خدمات مطلوب درسطوح دو و سه برنامه پزشک خانواده، استان به 6 بلوک درمانی تقسیم شد.

دکتر فرهاد غلامی با بیان اینکه در هربلوک مسیر ارجاع بیمارستانهای تخصصی و فوق تخصص تعریف شده ، افزود: بیمار بر اساس فرم ارجاع و با در دست داشتن دفترچه درمانی به این بیمارستانها ارجاع و از خدمات درمانی بهره مند می شوند.

وی ادامه داد: چنانچه بیمار از طریق سیستم پزشک خانواده به بیمارستانها ارجاع داده شود و زیر 6 ساعت تحت نظر قرار بگیرد 10 درصد هزینه‌های درمانی توسط بیمار و 90 درصد توسط بیمه پرداخت خواهد شد.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، خاطرنشان ساخت: اگر بیمار بیش از 6 ساعت بستری و تحت نظر باشد، تنها 5 درصد هزینه های درمانی بیمارستانها از بیمار دریافت و مابقی توسط بیمه پرداخت می شود.

اجرای برنامه پزشک خانواده منجر به رضایت مردم در بخش سلامت و بهداشت می شود

برپایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در مازندران در دیدار با سرپرست وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: با همکاری و تعامل تمامی دستگاه های مرتبط با اجرای این برنامه بزرگ، رضایت مردم در بخش سلامت و بهداشت به دست خواهد آمد.

آیت الله نورالله طبرسی با بیان اینکه با اجرای کامل این برنامه علاوه بر تامین سلامت مردم، تعداد فراوانی از مجموعه‌ها و کادرهای پزشکی، همچون پرستاران، ماماها و پزشکان مشغول ارائه خدمات درمانی به مردم خواهند شد، افزود: بخش عمده‌ای از مشکل بیکاری این افراد رفع می‌شود.

وی خواستار اجرای برنامه پزشک خانواده شهری در تمامی شهرهای استان شد و تصریح کرد: برنامه پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع باید در تمامی شهرها و مناطق اجرا و همگانی شود تا بسیاری از مشکلات و معضلات حوزه بهداشت و درمان رفع و خدمات مطلوب تری به مردم ارائه شود.

امام جمعه ساری خطاب به مدیران بر لزوم ارائه خدمت بیشتر به مردم تأکید کرد و اظهار داشت: مدیران قدر دوران خدمت به مردم را بدانند و هیچگاه به عرصه مدیریت با نگاه سکوی پرش و بهره مندی مادی نگاه نکنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14871s, 18q