سیب زمینی سرخ شده و خطر ابتلا به سرطان پروستات

۱۳۹۱/۱۱/۱۴ - ۱۶:۳۱ - کد خبر: 66449
سیب زمینی سرخ شده و خطر ابتلا به سرطان پروستات
سلامت نیوز :  گروهی از محققان با بررسی 1549 مرد مبتلا به سرطان پروستات و مقایسه آنها با 1492 مرد سالم با همان محدوده سنی دریافتند مصرف زیاد غذاهای سرخ شده مانند سیب‌زمینی سرخ شده، مرغ و ماهی سرخ شده به صورت حداقل یك بار در هفته خطر وقوع سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ؛ براساس این گزارش محققان افزودند: خوردن غذاهای سرخ شده حداقل یك بار در هفته و یا بیشتر بین 30 تا 37 درصد می‌تواند گروه مصرف كننده را نسبت به كسانی كه كمتر از یك بار در ماه از این غذاها استفاده می‌كنند در معرض وقوع این بیماری قرار دهد.

نتایج حاصل از این گزارش می‌افزاید: سرخ كردن عمیق مواد غذایی می‌تواند باعث تشكیل مواد سرطان‌زا در غذا شود و مكانیسم‌های احتمالی این افزایش خطر شامل این واقعیت است كه روغن هنگامی‌كه به درجه حرارت مناسب برای سرخ كردن عمیق مواد غذایی برسد به طور بالقوه باعث ایجاد تركیبات سرطان زا در مواد غذایی می‌شود.

نتایج دیگر این مطالعه افزود: بروز تركیبات سمی شامل آكریل آمید (كه بر غذاهای غنی از كربوهیدرات مانند سیب‌زمینی سرخ شده پیدا می‌شوند) آمین‌های هتروسیكلیك و هیدروكربن‌های آروماتیك چند حلقه‌ای (مواد شیمیایی تشكیل شده درگوشت‌هایی كه در دمای بالا پخته می‌شوند)، آلدهیدها (تركیبات شیمیایی موجود در عطرها) و آكرولئین (یك ماده شیمیایی موجود در علف‌كش‌ها) با استفاده مجدد از روغن‌ها و طولانی شدن زمان سرخ شدن افزایش می‌یابند.

به گفته محققان غذاهای طبخ شده در حرارت بالا همچنین حاوی سطوح بالایی از AGES (محصول نهایی گلیكاسیون پیشرفته) می‌باشد كه با التهاب مزمن و استرس اكسیداتیو همراه است كه به عنوان مثال می‌توان بیان كرد كه سینه مرغ سرخ شده در طول زمان 20 دقیقه بیش از 9 برابر دارای AGEs‌ درمقایسه با سینه مرغ پخته شده به مدت 1 ساعت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1764s, 18q