۱۵ هزار عطاری غیر مجاز در کشور فعالیت می‌کنند

۱۳۹۱/۱۱/۱۴ - ۱۶:۳۹ - کد خبر: 66452
سلامت نیوز : جعفر میرفخرایی امروز در مراسم افتتاح خط تولید گیاهان دارویی افزود: استفاده مطلوب، منطقی و بهینه از منابع موجود بسیار کم‌هزینه‌تر و ساده‌تر از صنایع دارویی شیمیایی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی افزود: داروهای گیاهی ضمن تأمین نیازهای بهداشتی و درمانی مردم از خروج منابع ارز جلوگیری می‌کند و مانع گسترش وابستگی به خارج از کشور شود.

دبیر انجمن داروهای گیاهی از تدوین دستورالعمل آموزشی عطاری‌ها خبر داد و گفت: امروزه علم و تخصص لازم را در حوزه گیاهان دارویی داریم و فقط در شرایط تحریم نیازمند عزم ملی هستیم.

سید حمیدرضا بهشتی، رئیس هیئت مدیره شرکت دارویی تولید کننده این داروها نیز گفت: داروهای شیمیایی پرمصرف تا پایان سال به صورت داروی گیاهی وارد بازار می‌شوند.

وی ادامه داد: 14 اقلیم در کشور شناسایی شده و بیش از 8گونه گیاهی با خواص دارویی متفاوت در کشور وجود دارد که می‌توانیم از تنوع اقلیمی، زیستی و گونه گیاهی استفاده کنیم.

بهشتی گفت: متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم از این ظرفیت به طور بهینه استفاده کنیم سهم داروهای گیاهی در کشور بسیار ناچیز است و این در حالی است که بازار کشورهای غربی در فرآوردهای دارویی 20 درصد است.

وی افزود: به واسطه تلاش‌هایی که انجام شده میزان سهم کشور در مصرف داروهای گیاهی 10 برابر شده و از ۳ دهم درصد در چند سال گذشته به 3 درصد افزایش یافته است.

وی مشکل اصلی در تولید داروهای گیاهی را تبدیل فرمولاسیون‌ها به قرص و شربت عنوان کرد و گفت:‌ بهتر است به جای صادرات برگ، ساقه و ریشه گیاهان آنها را به دارو و محصول نهایی تبدیل و صادر کنیم.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 800 قلم فرآورده طبیعی و گیاهی دارای پروانه ساخت در کشور داریم که به مصرف بیماران می‌رسد در حالی که تا سال 84 حدود 380 قلم دارو و فرآورده‌های طبیعی و دارویی تولید می‌شود.

بهشتی تصریح کرد: در حال حاضر 76 واحد تولیدی در زمینه‌ داروهای گیاهی فعالیت می‌کنند که 43 مورد از آنها صرفاً تولیدکننده گیاهان دارویی هستند.

وی افزود:‌داروهای گیاهی هزینه کمتری را به اقتصاد خانواده‌ها تأمین می‌کند و فاقد عوارض داروهای شیمیایی هستند و به ۳ دلیل بیمه‌ای، مؤثر بودن و با صرفه بودن مورد استقبال فراوانی قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار فارس امروز با حضور احمد شیبانی، رئیس سازمان غذا و دارو خط تولید قرص ویتامین ث و آسپرین گیاهی افتتاح شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22821s, 18q