لزوم اقدام وزارت بهداشت برای تامین دستگاه‌های رادیوتراپی/ضرورت پوشش بیمه‌ای خدمات کاهش درد

۱۳۹۱/۱۱/۱۴ - ۱۶:۴۶ - کد خبر: 66458

سلامت نیوز : متخصص آنکولوژی با انتقاد از کمبود دستگاه‌های رادیوتراپی از وزارت بهداشت خواست که در زمینه تامین دستگاه‌های رادیوتراپی به میزان مورد نیاز، فکری اساسی کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر بهرام مفید در نشست خبری به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان گفت: 70 درصد درمان بیماری سرطان با رادیوتراپی است. هر چند هزینه اولیه یک دستگاه رادیوتراپی بالاست اما یک دستگاه رادیوتراپی می‌تواند 10 سال بیماران را درمان کند.

وی گفت: در حال حاضر حدود 500 دستگاه رادیوتراپی در ایران نیاز است که تنها حدود 30 تا 40 دستگاه در کل کشور فراهم است. از وزارت بهداشت می‌خواهیم برای دستگاه‌های رادیوتراپی فکر خاصی شود. شهرستان‌ها در این زمینه بسیار کمبود دارند. تهران نیز از نظر دستگاه‌های مدرن رادیوتراپی کمبود دارد.

این متخصص آنکولوژی ادامه داد: از طرف دیگر یک سری از داروهای شیمی درمانی بسیار گران برای درمان سرطان لازم هستند که البته باید بررسی شود که چه بیماری نیازمند استفاده از آن است. لازم است وزارت بهداشت برای تدوین پروتکل‌های درمان استفاده از این داروها اقدام کند و در این زمینه کاری اساسی انجام دهد. یک سری از داروها حتی در انگلستان استفاده نمی‌شوند اما در ایران به راحتی تجویز می‌شوند و بیمار را به استفاده از آن مجبور می‌کنند. بار وزارت بهداشت در اینجا سنگین است.

در ادامه دکتر سیروس مومن‌زاده، فلوشیپ فوق تخصص دردشناسی با تاکید بر لزوم ارایه خدماتی در جهت کاهش درد مبتلایان به سرطان، پوشش بیمه‌ای این خدمات را از سازمان‌های بیمه‌گر خواستار شد و گفت: در این زمینه با بیمه‌ها مکاتبات زیادی را انجام داده‌ایم اما برخورد بیمه‌ها با ارایه خدمات کاهش درد مبتلایان به سرطان مانند خدمات زیبایی است و پوشش بیمه‌ای این خدمات را قبول نمی‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.34172s, 18q