بستنی ماهی توسط محققان ایرانی تولید شد

۱۳۸۶/۰۶/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6656
بستنی ماهی توسط محققان ایرانی تولید شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، پروژه تهیه بستنی ماهی با هدف استفاده بهینه از باقیمانده های قابل مصرف انسانی بخشهای فرآوری و کمک به اقتصاد ملی و بهره وری در موسسه تحقیقات شیلات انجام شده است.

با توجه به استقبال زیاد کودکان از بستنی می توان با جایگزینی کنسانتره ماهی به افزایش مصرف آبزیان کمک کرد و در این میان کمک به صادرات و ارز آوری کشور و افزایش ارزش افزوده محصولات و کمک به رشد و گسترش استخرهای گرم آبی و در نهایت کمک موثر در زمینه ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان این رشته از دیگر اهداف پروژه تولید بستنی ماهی است.

در این پروژه ابتدا کنسانتره پروتئین ماهی "فیتوفاگ" در 3 مرحله استخراج با فرآیند حرارتی و با کمک حلال ایزوپروپانولاز ضایعات ماهی تهیه شد که در نتیجه محصولی با درصد پروتئین 81 درصد و چربی 39 درصد ایجاد شد که به واسطه میزان پایین چربی کمترین بوی ماهی را ایجاد می کند.

نکته اقتصادی استفاده بهینه از ضایعات ماهی در این طرح است و سپس در فرمولاسیون بستنی اقدام به جایگزینی کنسانتره به شیر می شود. تحقیق به عمل آمده نشان داد که تا افزایش سقف 50 درصد کنسانتره ذائقه پسندی وجود دارد .

از این فرآورده می توان در انواع سوپ ها و شیرینی جات و بیسکویت و کراکر و نوشابه ها و فرآورده های گوشتی نظیر سوسیس و کالباس و بسیاری از مواد غذایی دیگر استفاده نمود کرد.

تولید بستنی از ماهی و میگو و خرچنگ در کشور ژاپن انجام شده است و به تولید رسیده و در بازار عرضه گشته است و این کار در کشور ما برای اولین بار صورت پذیرفته است .
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فرهاد
چرا بيماري را رواج مي دهيد کي گفته لبنيات با ماهي همخواني دارد ؟ چرا فرهنگ تقليد کورکورانه مي کنيد . لبنيات ضد ماهي است و ايجاد بيماري مي کند تازه افتخار هم مي کنيد؟
هانا
لطفا مطالب کاملیی هم در مورد خط تولید بستنی ماهی و هم در مورد فوایدو چگونگی تولید بستنی ماهی برام بفرستین.ممنون میشم تو این هفته باشه.مرسی
فاطمه شش بلوکی
لطفا مطالبی در مورد بستنی ماهی برای من بفرستین
0.54025s, 21q