بودجه کل وزارت بهداشت هم نمی‌تواند پاسخگوی درمان پوسیدگی دندان باشد

۱۳۹۱/۱۱/۱۶ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 66601

سلامت نیوز :  رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: علت اصلی پوسیدگی‌های دندان استفاده نامناسب از مواد قندی و کربوهیدرات‌هاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمد حسین خوشنویسان ضمن بیان این مطلب افزود: پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه مهمترین بیماری‌های دهان و دندان است که مشکلات اصلی را ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: پوسیدگی دندان یک اپیدمی خاموش است که در بیشتر کشورهای جهان وجود دارد و ایران نیز از این امر مستثنی نیست.

رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: فعالیت‌های این اداره نیز مبنی بر جلوگیری و پیشگیری از بروز این بیماری است.

وی ادامه داد: اگر اقدامی در زمینه پیشگیری از پوسیدگی دندان نکنیم و افراد نسبت به این امر آگاه نباشند و خوب مراقبت نکنند هزینه درمان برای مردم و دولت به هیچ وجه قابل تامین نیست.

وی با تاکید بر پیشگیری بهتر از درمان است، بیان کرد: برای درمان پوسیدگی دندان، بودجه کل وزارت بهداشت نیز نمی تواند پاسخگو باشد.

دکتر خوشنویسان با بیان اینکه شعار "سالم نگه داشتن دندان سالم " در دستور کار این اداره است، اظهار داشت: دو گروه سنی زیر شش سال و 6 تا 12 سال گروه‌های هدف وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در راستای پیشگیری و جلوگیری از بروز بیماری پوسیدگی دندان هستند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس مراقبت از دندان از زمان رویش دندان در دهان کودک شروع می شود و هر شش ماه یکبار مراقبت دهان و آموزش بهداشت توسط مراکز بهداشتی درمانی روستایی و شهری انجام می گیرد.

دکتر خوشنویسان گفت: بعد از سن 3 سالگی مراقبت از دندان به صورت سالیانه انجام می شود و این امر تا سنین بالای 20 نیز بر اساس گروه‌های هدفی که ادارات سلامت دهان و دندان در دانشگاه‌های علوم پزشکی بر عهده دارند می تواند، ادامه یابد.

وی بیان کرد: امیدواریم با ارائه آموزش‌های بهداشت و خدمات پیشگیری از سوی این اداره تا سال 1404، گروه سنی 12 ساله را بدون پوسیدگی دندان داشته باشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71881s, 18q