آرتروز مفصل زانو، شایع‌ترین بیماری تخریبی مفاصل بدن است

۱۳۹۱/۱۱/۱۶ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 66619
سلامت نیوز :  آرتروز زانو‌‌ همان ساییدگی مفصل و از عوامل شایع ایجاد درد در افراد بالا‌تر از ۴۰ سال است. آرتروز مفصل زانو، شایع‌ترین بیماری تخریبی از میان مفاصل بدن است که میزان ابتلا به آن در خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ احمدرضا جمشیدی، متخصص روماتولوژی با بیان این مطلب گفت: برخی افراد موقع بلندشدن از زمین یا موقع راه رفتن احساس درد در زانو یا احساس خشکی پا هنگام صبح دارند و وقتی زیاد راه می‌روند، درد زانوی آن‌ها بیشتر می‌شود و احساس می‌کنند که زیر زانویشان خالی می‌شود؛ این‌ها نشانه‌های آرتروز زانوست.

وی افزود: آرتروز‌‌ همان پیرشدن غضروف مفصلی است که بر اثر ساییدگی زیاد ایجاد و باعث درد می‌شود، گاهی هم استخوان اضافه در ناحیه زانو ایجاد می‌شود که این استخوان شبیه منقار است و به آن نیش مفصلی می‌گویند و موجب درد هنگام راه رفتن می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: عادت دو زانو نشستن برای زانویی که آرتروز دارد، خوب نیست. درست است که آرتروز در می‌انسالی رخ می‌دهد، اما باید پیش از می‌انسالی مراقب این عضو بدن باشیم.

وی توصیه کرد: بهتر است افرادی که دچار آرتروز زانو هستند، در منزل از صندلی‌های بلند استفاده کنند. به این معنی که هنگام نشستن، کف پا‌ها بالا‌تر از سطح زمین قرار گیرد. همچنین استفاده از سرویس‌های بهداشتی فرنگی نیز می‌تواند به این افراد کمک کند.

جمشیدی خاطرنشان کرد: کاهش مدت زمان راه‌رفتن و پوشیدن کفش‌های دارای کفی نرم نیز موثر است. همچنین بهتر است این افراد از بالا و پایین رفتن از پله‌ها و دوزانو یا چهارزانو نشستن نیز اجتناب کنند. ورزش‌درمانی نیز از دیگر راه‌هایی است که به این بیماران توصیه می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.02843s, 18q