ز گرماي تابستان تا سرطان سينه

۱۳۸۶/۰۶/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6672
ز گرماي تابستان تا سرطان سينه
سالمندان نسبت به ديگر گروههاي سني کمتر از گرماي هوا شکايت مي کنند اما بايد توجه داشت که اين موضوع مي تواند تهديدي جدي عليه سلامت آنها باشد. شيوع بيماري هاي قلبي ، ديابت و... ميان سالمندان تحمل افزايش دما و رطوبت را غيرممکن مي کند. مصرف داروهاي ضدانعقادي براي جلوگيري از ايجاد سکته قلبي و مغزي در سالمندان نيز موضوع ديگري است که سبب نگراني شده است.
محققان دانشگاه بيرمنگهام انگليس ، از موثرتر بودن مصرف وارفارين نسبت به آسپيرين در کاهش خطر سکته قلبي در افراد بالاي 75 سال که ضربان قلب آنها نامنظم است ، خبر داده اند. احتمال خطر ناشي از ايجاد خونريزي داخلي در نتيجه مصرف اين دارو براي سالمندان به مراتب کمتر از اثرات مثبت اين داروها در کاهش خطر بروز سکته در سالمندان خواهد بود. براساس اين تحقيقات افراد سالمند با انجام آزمايش هاي خوني مي توانند در صورت تجويز پزشک معالج خود به جاي آسپيرين از وارفارين استفاده کنند. هفته گذشته که روزنامه جام جم به شيوع سرطان سينه در زنان و پيشرفت هاي پزشکي انجام شده در اين ارتباط اشاره کرد ، خبر رسيد محققان آلماني نيز در بررسي روشهاي تشخيص قاتل زنان يعني سرطان سينه دريافته اند که ام آرآي در تشخيص زودهنگام سرطان سينه از ماموگرافي موفق تر خواهد بود اما مشکل اينجاست که با وجود پيشرفت فناوري در پزشکي ، هزينه بالاي استفاده از اين روش و همچنين نبود کارشناساني که بتوانند با استفاده از ام آرآي سلولهاي سرطاني را تشخيص دهند به اين معني است که همچنان ناچار هستيم از ماموگرافي استفاده کنيم.
تشخيص سلولهاي سرطاني از اين طريق بسيار مشکل و نيازمند کسب تجربه است بنابراين اگرچه محققان دستيابي به اين يافته ها را پاياني براي ماموگرافي مي دانند اما بايد پذيرفت که اين هدف بزودي تحقق نخواهد يافت.
در حالي که همچنان به خواندن مطالب اين ستون ادامه مي دهيد گردنتان را اندکي حرکت دهيد ، چراکه محققان دانشگاه ليدز در انگلستان دريافته اند که ارتباط عصبي مستقيم ميان ماهيچه هاي گردن و بخشي از مغز که مغز را به نخاع مرتبط مي سازد در تنظيم فشار خون و ضربان قلب افراد نقش مهمي ايفا مي کند. سلولهاي مغزي متصل به ماهيچه هاي گردن نسبت به پروتئين هاي بازدارنده و محرک واکنش نشان مي دهند و با آسيب ديدن گردن در فشار خون و ضربان قلب اختلالاتي ايجاد خواهد شد بنابراين در صورتي که مدتهاي طولاني پشت ميز نشسته ايد، در مقابل رايانه قرار داريد يا در حال مطالعه هستيد حتما زماني را براي استراحت ماهيچه هاي گردن در نظر بگيريد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16013s, 18q